Türkiye ile Katar arasında 12 yeni anlaşma imzalanacak

Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Yedinci Toplantısında 12 yeni anlaşmaya imza atılması bekleniyor.

Siyaset 06.12.2021, 22:40
Türkiye ile Katar arasında 12 yeni anlaşma imzalanacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Abdurrahman Al Sani ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Al Sani, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Yedinci Toplantısında 12 yeni anlaşmaya imza atılmasının beklendiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da görüşmelerde iki ülkenin imzaya hazır olan belgelerini gözden geçirdiklerini ve daha önce imzalanan belgelerin uygulamalarını takip ettiklerini belirtti.

İki Bakan daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu: Katar ve Türkiye'nin duyarlılığı uluslararası topluma örnek olmalı

Çavuşoğlu, Katar ve Türkiye'nin Afganistan'daki iş birliğinin altını çizerek "Uluslararası toplumun, insani yardımları Afgan halkına ulaştırması gerekiyor. Katar ve Türkiye'nin duyarlılığının örnek olması gerekiyor." dedi.

Çavuşoğlu, Afganistan'daki havalimanlarının işletilmesiyle ilgili de açıklama yaptı, Katar'la birlikte yakın temas içinde olduklarını söyledi:

"Katar'la birlikte Afganistan'daki havalimanlarının açık tutulması için neler yapabiliriz, birlikte havalimanlarını işletebilir miyiz diye konuşuyoruz. Kendi aramızda bu konuda mutabıkız. Birlikte hareket edeceğiz. Taliban'ın da bu konuda fikrinin net olması gerekiyor ki biz Katar'la birlikte bu konuda Afganistan'a katkı verebilelim. İnsani durumdan ekonomik duruma kadar kardeş Katar'la iş birliğimiz devam ediyor."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü