“Yunanistan boş hayaller kuruyor”

Türkiye, Yunanistan ve Fransa arasındaki savunma anlaşmasına sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, konuya ilişkin olarak “Yunanistan boş hayaller kuruyor” dedi.

Siyaset 01.10.2021, 22:50
“Yunanistan boş hayaller kuruyor”

Fransa ve Yunanistan arasında yapılan savunma anlaşmasına dair Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç değerlendirmelerde bulundu. Bilgiç “Yunanistan’ın maksimalist deniz yetki alanı ve hava sahası iddiaları uluslararası hukuka aykırıdır. Yunanistan’ın uluslararası toplum tarafından da sorgulanan bu iddialarını, NATO İttifakına zarar verecek şekilde, Türkiye karşıtı ikili askeri ittifaklar kurmak suretiyle bize kabul ettirebileceğini düşünmesi boş bir hayaldir” ifadelerini kullandı.

Bilgiç Türkiye’nin bu anlaşmalar karşısında kararlılığının daha da artacağına vurgu yaparken “Bu tür beyhude çabalar, Ege ve Akdeniz’de hem kendi haklarımızı hem de KKTC’nin haklarını korumak konusundaki kararlılığımızı daha da arttıracaktır. Yunanistan’ın işbirliği yerine silahlanma, Türkiye’yi izole etme ve yabancılaştırma politikası, esasen kendisine ve üyesi olduğu AB’ye zarar verecek, bölgesel barış ve istikrarı tehdit eden sorunlu bir politikadır” dedi.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2021
İmsak 05:46
Güneş 07:11
Öğle 12:55
İkindi 15:57
Akşam 18:28
Yatsı 19:48
Günün Karikatürü Tümü