Moğol İstilasındaki Hikmetler - İbrahim Tatlı

Tarihten Notlar programının 11. bölümünde, tarihçi-yazar İbrahim Tatlı, “Moğol İstilasındaki Hikmetler”i anlatıyor.

Tarih 29.10.2021, 15:47 02.11.2021, 18:00

Tarihten Notlar programının 11. bölümünde, tarihçi-yazar İbrahim Tatlı, “Moğol İstilasındaki Hikmetler”i anlatıyor.

İbrahim Tatlı'nın programından pasajlar:

-Menakibül Arifin’de şöyle bir sahne vardır; Buhara halkı, Moğol’la savaşmak istemiyor. Bu adamlarla savaşılmaz, anlaşalım, kendimizi kurtaralım diyorlar. Hatta Moğollar, Buhara kalesinin önündeki hendeklerden geçebilsin diye kitapları yığıyorlar. Buhara halkı savaşmıyor. Sadece Necmettin-i Kübra isimli zat ve yanındaki müritleri savaşmaya devam ediyor. Menakıb’ta şöyle bir ifade var: Bir ses işitildi, “Ey kafirler, şu azizleri öldürün.” Ve Moğollar onlara saldırıp hepsini şehit ediyor. Ardından oradaki bütün kadınların ırzına geçip, tüm halkı kılıçtan geçiriyorlar. Şimdi savaşanın haliyle savaşmayanın hali olarak ibretlik bir durum.

-Anadolu’ya geliyor Moğollar. Mevlâna Hazretleri zamanında da Konya’yı almaya çalışıyorlar. Baycu Noyan Konya’yı kuşatıyor. Çok büyük bir komutandır Baycu Noyan. Mevlâna Hazretleri korkmayın diyor halka, şehre girmeyecekler diyor. Yüksek bir yere çıkıyor Mevlâna Hazretleri, Baycu Noyan da öldürülmesi için ok atılması emrini veriyor fakat oklar geri geliyor. Öfkelenip atına biniyor, atını sürmeye çalışıyor, at gitmiyor. Diyor ki, “Bu ilahi bir kişidir, gidin konuşun onunla, nereliymiş, neymiş?” Soruyorlar ve Baycu Noyan’a diyorlar ki, “Bu Belh’ten gelmiş, falan kişi…” Baycu Noyan da diyor ki, “O zaman onun yaşadığı şehri almak değil surlarını yıkmak emredildi bize.” İşte bu hadise üzerine Mevlâna Hazretleri için diyor ki, “Baycu velidir, veli olduğunu bilmez.” Ve defalarca Menakıbül Arifin’de “Allah’ın gök kubbe altında gizlediği velileri vardır, onlar veli olduğunu bilmez, Baycu da velidir.” diye geçer.

-Şimdi bizim bir dizide durmadan Baycu’yu kötülediler. o senaryoyu yazan adam, eğer ne yaptığını bilmiyorsa çok kötü bir iş yapmıştır. Bilerek yapıyorsa da zaten büyük bir suç işledi, çok büyük bir günaha girdi. Çünkü Baycu Müslüman olarak ölmüştür ve tarihlerde de kayıtlıdır. Resmen ve alenen Müslüman oluyor ve İlhanlıları terk edip Memlüklülere sığınmış ve Mısır’da ölmüş bir insandır. Oğulları da İslam’a giriyor. Şimdi bakıyorsunuz durmadan Ertuğrul Gazi rolündeki adam durmadan Baycu’yu dövüyor. Bir kere Baycu Noyan karşısında Türkmenlerin dizi titriyordu korkudan. Hatta meşhur bir sözdür: “Bir Moğol’un külahının düştüğü yerden kırk Türkmen kaçarmış.” Herkes korkudan altına ederken işte Moğolları şöyle tokatlamışlar vs. Kim yapmış bunu, nasıl olmuş? O zaman nasıl bu istila oldu?

Yorumlar (1)
Ali kemal 1 yıl önce
Lütfen daha fazla videolar gelsin
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü