İzlenmesi gereken 10 film

Okuyucularımız için izlenmesi gereken 10 film derledik. Büyük Karnaval, Yaşamın Ritmi, Ana, Başkanın Adamları, Yaralı Yüz, İlk Canilik, Guguk Kuşu, Amistad, Güneşin Karanlığında ve Kon-Tiki...

Tiyatro ve Sinema 25.06.2021, 12:23 25.06.2021, 17:46
İzlenmesi gereken 10 film

Sinema repertuarınızı güçlendireceğini düşündüğümüz izlenmesi gereken 10 güzel filmi sizler için derledik: Büyük Karnaval, Yaşamın Ritmi, Ana, Başkanın Adamları, Yaralı Yüz, İlk Canilik, Guguk Kuşu, Amistad, Güneşin Karanlığında ve Kon-Tiki...

Büyük Karnaval - Ace in The Hole

1951 yapımı Amerikan drama filmi olan Büyük Karnaval'da Chuck Tatum, yaptığı yalan haberlerden ve aldığı alkolden dolayı işten çıkarılır ve önemsiz bir gazetede muhabirlik yapmaya başlar. Göçük altında kalan bir kızılderili üzerinden kendi çıkarı için bir haber yapar ve buna o bölgenin şefini ve kızılderilinin karısını da dahil eder. Can çekişmekte olan adam dünyanın dikkatini çekecektir. Kurtarma ekibini kandıran muhabir, işi yavaşlatarak haberi biraz daha büyütmeye çalışacaktır. Yönetmen Billy Wilder, filmde bin kişinin ölümü kimsenin dikkatini çekmediğini ama bir kişiyi tabiri caizse yağlayıp ballayıp haber ettiğinizde dünyanın dikkatini çektiğini göstermeye çalışır. Göçük meydanını karnaval alanına çeviren muhabiri izlediğinizde dünyada yapılan binlerce haberin bu büyük karnavaldan hiçbir farkının olmadığını göreceksiniz.

Yaşamın Ritmi - Sound of Noise

Şehri, şehrin bankasını, hastanesini, kaldırım taşlarını orkestra aracı olarak kullanan, müzikal bir kıyamet oluşturan altı eylemci davulcudan oluşan bir çete. Bunların karşısında ise müzikten nefret eden polis memuru Amadeus Warnebring vardır. Kulakları müziğe sağırdır. Onun için müzik, tahammülü olmayan bir işkencedir. Warnebring bu orkestra çetesinin peşine düşer. Ve sonrasında Warnebring için bir dönüm noktası olacaktır. Çete, müziğin ritmini anarşizm üzerinden çılgınlaştırıyor. Toplumda kalıplaşmış müzik yapısını kendi çılgın anlayışlarıyla bozmaya çalışıyor. Filmi bitirdiğiniz zaman ritimler zihninizin kıvrımlarında dolaşacak ve parmaklarınızla bir şeyleri tıkırdatma isteği oluşacak. 2010 Fransa, İsveç yapımı filmin yönetmenliğinde Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson oturuyor.

Ana - Mother

Yönetmenliğini Jae-Won Choi ‘nin yaptığı Kore yapımı “Ana” filmi bir annenin evladına olan aşırı düşkünlüğünü anlatıyor. Oğlunu korumak için elinden gelen her şeyi yapan bir annenin dramını konu eden filmde zihinsel anlamda sorunlu olan oğlunu aşırı derecede koruyan anne oğlu için büyük mücadele veriyor. Oğlunun üzerine yıkılan cinayeti çözmek için verdiği uğraş da takdire şayan. 2009 yapımı ve drama olan film aile içi hayatımızda annenin yerini gösteriyor.

Başkanın Adamları - Wag the Dog

Clinton skandalına yakın zamanlarda çekilen 1997, ABD yapımı filmde kurgusal bir savaşa tanık olacaksınız. Seçimlere çok az kala başkan ve diğer rakipler bir birilerin açığını yakalamaya çalışır. Tam ABD bu seçkiye hazırlanırken, bir skandal ortalığı karıştırır. Beyaz Sarayı ziyaret eden kızlardan biri başkanın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia eder. Başkanın rakipleri bu işe çok sevinirken, başkan kurtulmak için bir yol bulur. Kurgusal bir savaş. Bakalım başkanın adamları bu savaşta başarılı olacak mı?

Yaralı Yüz - Scarface

1983 ABD yapımı filmin başrolünde Al Pacino var. Brian De Palma yönetiminde çekilen Yaralı Yüz, 'büyük kriz Amerikası'nı, 'Küba takıntılı rüya ülkesi Amerika'ya çeviriyor. Ülkeye hücum eden Kübalı göçmenlerden Tony Montana (Al Pacino), önce küçük işlerde çalışmaya başlıyor, ancak bir süre sonra kolay para kazanmanın yolunu buluyor... Uyuşturucu piyasasının iyice haraketlendiği yıllarda, Montana'da içine düştüğü bunalımı uyuşturucu pazarlayarak kazanacağı parayla yenmeye çalışıyor. Kendisine Amerikan rüyası diye yutturulan şeyin üstüne üstüne giden Montana, sonunda zirveye tırmanıyor, fakat kendisine çok şey borçlu olan sistem tarafından yok ediliyor. Gittiği pahalı gece klubünde kendisine tiksinerek bakanlara 'benden neden tiksiniyorsunuz, ama tek suçum sizin el altından yaptığınız pislikleri açık açık yapmam' diyen Montana'nın öyküsü...

İlk Canilik - Murder in The First

Karanlık ve soğuk bu hücrede, 3 yıl acımasız gardiyan Milton Glenn’in (Gary Oldman) işkencesine maruz kaldıktan sonra çıktığında bir caniye dönüşen Henri, bir mahkumu öldürmek suçundan birinci derece cinayetle yargılanmaktadır. Kazanma şansı görünmeyen bu davaya atanan yeni mezun avukat James Stamphill (Christian Slater) ise davayı bambaşka bir yönüyle ele alarak asıl suçlunun Alcatraz’daki sistem olduğunu savunacaktır.

Guguk Kuşu - One Flew Over the Cuckoo's Nest

Yönetmenliğini Milos Forman’ın yaptığı filmde tutuklu olduğu cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapan Randle P. McMurphy adlı kişinin dramını anlatıyor. Aykırı mahkumun tavırları cezaevi otoritesinin gözüne batmaya başlayınca bir süre sonra teşhis için akıl hastanesine gönderilir ve kafadan çatlak olduğuna kanaat getirilir. Artık yeni meskeni, tımarhanedir... Randle hastanede de kurumun kurallarına uymaması ve arkadaşları ile olan ilişkileri ile dikkatleri üzerine çeker. Kısa süre içinde soğuk tavırlı, suratsız, otoriter bir görevli olan hemşire Ratched, Randle’ı yakın takibe alır ve her hareketini izlemeye başlar. Rathced ve Randle gibi birbirlerine son derece zıt iki karakterin arasındaki gerilim Randle’ın yakın arkadaşları için planladığı çeşitli faaliyetlerle onların iyileşmesine yardımcı olmaya başlamasıyla daha da artacaktır.

Amistad

İspanyol köle nakliye gemisi La Amistad, Afrika'dan silah zoruyla yüzlerce Afrikalıyı kaçırır. Köleler Amerika'ya götürülürken yolda isyan edip gemiyi ele geçirirler ve mürettebatın çoğunu öldürürler. Geminin İspanyol seyir memuru onlara oyun oynar ve tek istekleri anavatanları olan Afrika'ya gitmek olan zorla köle edilmiş zencileri Amerika'ya doğru götürür. Artık Afrikalı köleler için zorlu dönem başlayacaktır. Esir alınan köleler mahkemeye çıkarılacak ve onların köle olup olmadığı tartışma konusu olacaktır. Kendilerinden başkasını insan olarak görmeyen barbar Amerikalılar burada da vahşiliğini gösterecek köle düzenini savunacaktır. 1997 yılında çekilen filmin yönetmenliğinde Steven Spielberg yer alıyor.

Güneşin Karanlığında - The Lincoln Lawyer

Brad Furman’ın yönettiği ve 2011’de vizyona giren “Güneşin Karanlığında” filminin başrolünde usta oyuncu Matthew McConaughey yer alıyor. Mick Haller, yıl boyunca zamanının neredeyse tamamını Los Angeles’ta geçirmekte ve Lincoln marka kaliteli otomobili ile karizmatik avukat olarak bilinmektedir. Kariyeri boyunca küçük ve önemsiz suçlar işleyen zanlıları savunmakla uğraşmıştır, fakat günün birinde karşısına çok önemli bir dava çıkar. Kaliforniya’nın Beverly Hills şehrinde cinayetle suçlanan zengin ve tanınmış birini savunmak üzeredir. Cinayetle suçlanan zengin adam Haller’i seçer. Haller sonunda önemli bir davaya eşlik edeceği için sevinse de, işin arkasında yatan karanlık bir gerçek bulunmaktadır. Genç avukat bu davadan çok iyi para alacağı için işin içine gözü kapalı girer fakat kendisi hakkında planlanan komplodan haberi yoktur… Film, adalet sisteminin bozulduğu, formal hukuk denen bir yapının içindeki boşluktan faydalanıldığı ve avukatların sadece parası için mesleğini icra ettiği zamanlarda insanın karşısına vicdanını kanatacak bir durum çıktığında, insanın gitgeller içinde yapacağı vicdan muhasebesini ele alıyor. Her ne kadar hukuktaki problemlere değinmeyen bir film olmuş olsa da, bir avukatın vicdanına dokunması açısında önem arz ediyor.

Kon-Tiki

Kon-Tiki, Norveçli bilim adamı Thor Heyerdahl ve beş arkadaşının 1947'de Güney Amerika'nın batı kıyılarından Tahiti'nin doğusundaki adalara yaptıkları yolculukta kullandıkları salın ismi. Heyerdahl, eski çağlarda Amerika'da yaşayan insanların, okyanusu salla geçerek Polinezya'da koloniler kurmuş olabileceği düşüncesini kanıtlamak üzere arkadaşlarıyla birlikte çıktıkları yolculuğun güncesini 1950 yılında yayınlamıştır. Bu yolculuk biyografisi ilk kez 1954 yılında siyah beyaz olarak film edilmiştir. 2012 yılında tekrar bu filme konu alınan yolculukta ağaç kütüklerinden yapılan salla 4,300 millik ve 101 gün süren macera anlatılmaktadır. Çevresinin başarılamaz gözüyle baktığı yolculuğu hiç yılmadan ve bir an bile inancından taviz vermeden sonuna kadar götürmüş ve ağaç kütüklerinden yaptığı salı gözünü diktiği yere ulaştırmayı başarmıştır.

Derleyen: M. Taha İnci

Yorumlar (1)
Semi rsoglu 1 yıl önce
Süper filmler teşekkür ederiz
17
açık
Namaz Vakti 07 Ekim 2022
İmsak 05:35
Güneş 07:00
Öğle 12:57
İkindi 16:09
Akşam 18:45
Yatsı 20:04
Günün Karikatürü Tümü