İşgalci Yahudi devleti İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan yasal düzenlemelerine karşı "isyan" başlatan yedek askerlere istihbarat birimindekiler de katıldı.

Askeri istihbarat birimindeki yedek personel, hükümetin yargı düzenlemesini hayata geçirmesi durumunda "güvenlik teşkilatında hizmet etmeyi reddettiklerini" duyurdu.

Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail ordusundaki 400 yedek askeri istihbaratçı; iç güvenlik teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Başkanı Ronen Bar, dış istihbarat teşkilatı Mossad Başkanı David Barnea ve İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'ye bir mektup gönderdi.

Mektupta "İsrail'deki asker ve sivillerin, bir anayasal kriz durumunda Yüksek Mahkemenin ve başsavcının direktifleri doğrultusunda hareket edeceği ve İsrail'in hukukun üstünlüğüne bağlı bir demokrasi olmasını sağlayacağı" ifade edildi.

Mossad Başkanı, Şin-Bet Başkanı ve Genelkurmay Başkanı'nın istihbarat subaylarınca yakından tanındığı ve kendileri gibi "özel operasyonlardan geldiği" vurgulanan mektupta, "İsrail hükümetinin izlediği yola endişeyle bakıyoruz ve bir hükümet darbesi yapmak konusunda kararlı olmasından korkuyoruz." ifadelerine yer verildi.

İran ile Özbekistan arasında yeni adımlar atılıyor İran ile Özbekistan arasında yeni adımlar atılıyor

Askeri istihbarat birimindeki yedek personel, hükümetin yargı düzenlemesi neticesinde "hukukun üstünlüğü ve Yüksek Mahkeme ile başsavcının öncülüğü konusunda yaşanacak eksikliğin ulusal güvenliğe zarar vereceği ve güvenlik personelinin uluslararası mahkemelerde yargılanmak zorunda kalacağı" uyarısında bulundu.

Hükümetin yargının yetkilerini kısıtlayan düzenlemelerini hayata geçirmesi durumunda "güvenlik teşkilatında hizmet etmeyi reddettiklerini" duyuran söz konusu yedek askeri istihbaratçılar, ordu ve güvenlik otoritelerinin yedek askerlere yaptığı "görevlerine dönmeleri" çağrısına işaret ederek şunları kaydetti:

"Bizi teskin etmek için yapılan toplantılar işe yaramayacak. Bir diktatörle anlaşmayız, anlaşmayacağız. Yedek askerleri bir diktatöre hizmet etmeye zorlayamazsınız."

Haaretz gazetesinin haberinde ayrıca mektubu imzalayan yedek istihbaratçıların daha önce birçok tehlikeli operasyona katılan ve sınır ötesinde görev yapan isimler olduğuna işaret edildi.