1982 yılında Gazze ile Sina Yarımadası arasına çizilen sınır, Refah şehrini ve halkını ikiye böldü. Bu vaziyet, ailelerin parçalanmasına, kimlik karmaşasına ve zorlu hayat şartlarına sebep oldu. Sınırın çizilmesiyle birlikte Gazze, İsrail ablukası altına girerken, Mısır tarafındaki Refah halkı da güvenlik gerekçesiyle evlerinden edildi.

Bu tarihi bölünmenin mağdurlarıyla konuşan Middle East Eye, haberde, sınırın çizilmesinin ardından insanların birbirlerini görebilmek için tüneller inşa ettiklerini, ancak Mısır hükümetinin bu tünelleri imha ettiğini aktarıyor. Ayrıca, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ve Mısır'ın bu saldırılara sessiz kalmasının, Mısır vatandaşı olan bazı Sina sakinlerinin kendilerini Filistinli olarak tanımlamaya başlamasına sebep olduğu vurgulanıyor.

Mağdurlar neler anlatıyor?

Ebubekir (67 yaşında, aşiret yargıcı):

Uluslararası Adalet Divanı: İsrail, Gazze'de işgalci güç konumundadır Uluslararası Adalet Divanı: İsrail, Gazze'de işgalci güç konumundadır

"Geçmişte geçiş kolaydı. Bölge sakinleri hiçbir zaman iki farklı ülkeden veya topluluktan geldiklerini hissetmediler. Mısır ile Gazze arasındaki sınırların bölünmesi ve çizilmesinden sonra iki farklı kimlik ortaya çıktı."

"[Sınır çiziminden sonra] İsrailli subaylar bize [Mısır'ın] Refah ve Ariş'ten ayrılmadan önce nerede yaşamak istediğimizi seçebileceğimizi söylediler. Ancak sınır çizimi ve işaretlerin yerleştirilmesi başlayıncaya kadar sakinler durumu kavrayamadı."

"[Sınırın iki tarafındaki anlaşmazlıkları çözmek için] Resmi sınırdan geçmek zaman ve bürokratik prosedürler gerektiriyordu. Bu nedenle şikayetçi aileler ve bireyler arasında arabuluculuk yapmak ve yargılamak için sık sık tünelleri kullanarak Gazze'ye girdim."

"'6 Ekim savaşında Mısırlıydım ve 7 Ekim'den sonra Filistinli oldum."

Gassam (60 yaşında, öğretmen):

"[Sınır çizimini hatırlayarak] Büyük bir şoktaydık. Bir Mısırlı subayın Refah'ta bir İsrailli subayın yanında durup sınır çizmesini asla hayal edemezdik. Herkes kızgındı. Bölünme konusunda bize danışılmadı veya fikrimiz sorulmadı."

"[2012'de Refah Sınır Kapısı'ndan geçerek] Kardeşimle sınır çizildiğinden beri ilk kez bir araya geldim. Mursi'nin seçimleri kazanmasından kısa bir süre sonraydı."

Mustafa (37 yaşında):

"[Ailesiyle sınır çizimini konuşarak] Babam sınır çizimi sırasında kimsenin kaderini, evlerinin Mısır'ın mı yoksa Gazze'nin mi içinde kalacağını bilmediğini söyledi... O zamanlar birçok Refah sakini Mısır'da olmak istiyordu. İsrail işgali altında yaşamak istemiyorlardı."

"[Tünellerden geçerek] Tünellerden iki kez geçtim. Bir keresinde kız kardeşim ilk çocuğunu doğurduğunda ona biraz hediye almak istediğim için gitmiştim."

"İsrail'in yaptığı şey uzun zamandır yaptığı şey. Ama Sisi'nin yaptığı şey, önceki Mısır cumhurbaşkanları arasında eşi benzeri görülmemiş bir şey."

Ayman (23 yaşında):

"[Çocukken annesine] 'Mısırlıyız çünkü Mısır kimliğimiz var, ama aynı zamanda Filistinliyiz çünkü amcan ve deden Gazze'deki Refah'ta yaşıyor' derdi."

"[Mısır yetkililerinin kendisine bakış açısı] Bizi düşman veya casus olarak görüyorlardı. Amcamın 6 Ekim Savaşı sırasında Sina'daki İsrail hareketleri hakkında Mısır ordusuna bilgi toplarken öldürülmesine rağmen."

"[10 yaşında ilk kez tünelden geçerek] O günü iyi hatırlıyorum. Ramazan Bayramı'ydı ve teyzemle dedemi ilk kez görüyordum... O zamanlar annem tünellerden korkuyordu ve tünelin her an üzerimize çökebileceğine inanıyordu... Garip bir deneyimdi. Sadece dedemi görmek için neden bir tünele girmek zorunda kalayım ki?"

"[Mısır hükümetinin tutumu] Sisi yönetimi altındaki Mısır şu anda İsrail ile tam bir iş birliği içinde, İsrail'in çıkarları için çalışıyor ve bizi dikkate almıyor veya çıkarlarına dahil etmiyor."