The New York Times ve CNN'in yapay zeka destekli görsel kanıt analizine göre İsrail, Gazze'ye yönelik savaşının ilk haftalarında en yıkıcı bombalarını - 1 tonluk korkunç ABD yapımı MK-84 mühimmatını - siviller için "güvenli" olduğunu söylediği bölgelerde ve masum Gazzelilerin bombardımandan kaçmak için seyahat etmeleri için "güvenli" olduğunu iddia ettiği tahliye yolları boyunca kullandı.

Times, bu bombaların en az 200 kez kullanıldığını ve "... tahliye emrine uyanlar için bile hala güvenlli bölgenin bulunmadığını" söyledi.

Her iki yayın da askeri uzmanların bu büyüklükteki bombaların "nüfusun yoğun olduğu bölgelere... neredeyse hiç atılmadığını" söylediklerini aktardı. Gazze ise 362 kilometrekarelik bir alana sıkışmış iki milyondan fazla insanıyla dünyanın en yoğun nüfuslu yerlerinden biri. Aslında, bu tür silahların potansiyel etkisi göz önüne alındığında, uluslararası insancıl hukuk ayrım gözetmeksizin bombalamayı yasaklamaktadır.

Gazze'ye yardımlar 'rüzgarın' insafına kalmış durumda Gazze'ye yardımlar 'rüzgarın' insafına kalmış durumda

CNN, Birleşmiş Milletler'in eski savaş suçları müfettişi Marc Garlasco'nun, Tel Aviv'in savaşın ilk ayında gerçekleştirdiği bombardımanın şiddetinin "Vietnam'dan bu yana görülmediğini" söylediğini aktardı.

Garlasco "Her iki Irak savaşında bile bu kadar yoğun olmamıştı." dedi. CNN, ABD'nin IŞİD'e karşı sadece bir kez 1 tonluk bomba attığını bildirdi.

İsrail'in 1 tonluk bombaları

The New York Times'a göre İsrail hem GBU-39 hem de MK-84 bombalarına sahip.

GBU-39 çok daha hassas bir bomba ve yeraltındaki hedefleri vurabiliyor. Bu bombanın patlayıcı kapasitesi 16 kilogram ve açık alanlarda patladığında 300 metre yarıçapındaki insanları öldürebilir ya da yaralayabilir.

MK-84 ise 25 kat daha fazla patlayıcı güce ve bunun üç katı kadar bir patlama yarıçapına sahiptir.

Ekran görüntüsü 2023-12-22 170428

Times'ın görsel bir araştırması İsrail'in Gazze'de siviller için güvenli olarak belirlediği alanlara rutin olarak 1 tonluk bombalar attığını ortaya koydu.