ABD Konsolosluklarından yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Güvenlik Uyarısı: Türkiye Genelindeki Gösterilerin Etkisine İlişkin Güncelleme, ABD Konsolosluğu'nun Geçici Kapatılmasına Devam Ediyor - ABD Misyonu Türkiye

18 Ekim 2023

Columbia Üniversitesi’ndeki direnişe polis baskını: 300 öğrenci gözaltına alındı Columbia Üniversitesi’ndeki direnişe polis baskını: 300 öğrenci gözaltına alındı

Konum:

· Türkiye genelinde

· ABD Adana Konsolosluğu

Etkinlik:

· ABD'nin Adana Konsolosluğu bir sonraki duyuruya kadar halka kapalı kalacaktır. ABD vatandaşları Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ndeki randevularını yeniden planlayabilirler.

· Önümüzdeki birkaç hafta boyunca Türkiye genelinde İsrail ve Gazze'deki olaylarla ilgili büyük gösterilerin yapılması bekleniyor. Barışçıl olması amaçlananlar da dahil olmak üzere herhangi bir toplantı tırmanabilir ve şiddete dönüşebilir. Protesto faaliyetleri polis varlığının artmasına, yolların kapatılmasına ve trafikte aksamalara neden olabilir.

· Türkiye'deki ABD hükümeti personeline, Türkiye'nin güneydoğusundaki Adana Konsolosluk bölgesine hareketleri en aza indirmeleri ve seyahat etmekten kaçınmaları talimatı verildi.

Yapılacak İşlemler:

Protesto ve gösterilerin etrafındaki alanlardan kaçının.

Kalabalıklardan kaçının.

Düşük bir profil tutun.

Çevrenizden haberdar olmak.

Güncellemeler için yerel medyayı izleyin.

Ortak varış noktalarına giden alternatif rotalara aşina olun ve trafik kesintilerinden kaçınmayı planlayın."

kons2