ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da yanında Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile kameraların karşısına geçerek, İsrail’e yönelik saldırılar üzerine açıklamalarda bulunmuş, İsrail’in kendisini savunması için gerekli yardımların sağlanması konusunda desteğe devam edeceklerini belirtmiş ve "Benim yönetimimin İsrail’e desteği kaya gibi sağlam ve sarsılmazdır." demişti.

ABD, İsrail'e olan desteğini göstermek amacıyla savaş gemilerini ve askeri uçakları daha yakın bir konumda bulundurma planları yapıyor. 

Austin “Bölgedeki ABD Hava Kuvvetlerinin F-35, F-15, F-16 ve A-10 savaş uçağı filolarını artırmak için de adımlar attık. ABD, gerekirse bu caydırıcılık duruşunu daha da güçlendirmek için küresel olarak hazır kuvvetlerini bulunduruyor” dedi.

Taarruz grubunda USS Gerald Ford’a eşlik eden diğer gemiler şöyle sıralanıyor:

Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü:
USS Normandy (CG 60)

Kariyerinin zirvesindeyken müslüman olan Kerim Abdül Cabbar’ın hikayesi Kariyerinin zirvesindeyken müslüman olan Kerim Abdül Cabbar’ın hikayesi

Arleigh-Burke sınıfı güdümlü füze destroyerleri:
-USS Thomas Hudner
-USS Ramage
-USS Carney
-USS Roosevelt

ABD Savunma Bakanı Austin "ABD İsrail savunma güçlerine hızlı bir şekilde mühimmat ve ek ekipman sağlayacak. İsrail'e ilk yardım paketi bugün hareket ediyor ve önümüzdeki günlerde yerine ulaşmış olacak" diye konuştu.

NBC News, İHA