Hamas ve Fetih Hareketi Rusya’da görüşecek Hamas ve Fetih Hareketi Rusya’da görüşecek

Geçtiğimiz üç hafta içinde gemilere dokuz saldırı düzenlenirken, bu sayı önceki üç haftada altı idi.

ABD öncülüğündeki saldırıların başladığı 11 Ocak'tan bu yana, hayati önem taşıyan Kızıldeniz ticaret yolunu kullanan gemiler %29 oranında azaldı.

Bu, Kasım ayında Husi saldırılarının başlamasıyla ABD öncülüğündeki harekâtın başlaması arasında geçen süreden daha büyük bir düşüş oranı.

Taktik değişikliği

Husiler başlangıçta İsrail'le bağlantılı ya da İsrail'e giden veya oradan gelen gemilere saldırdıklarını söylediler. Ancak hava saldırılarının başladığı Ocak ayından bu yana çoğunlukla İngiltere ya da ABD'deki sahip ya da işletmecilere bağlı gemiler hedef alındı.

Husi saldırılarının başladığı Kasım ayından bu yana toplam 28 gemi hedef alındı. Bunlardan yedisinin İsrailli şirketler, şahıslar ya da hedeflerle bağlantılı olduğu tespit edildi.

Hava saldırılarının başlamasından bu yana saldırıya uğrayan dokuz gemiden beşinin Amerikan ya da İngiliz bağlantısı bulunurken, hiçbirinin İsrail bağlantısı tespit edilemedi.

Hedeflerinin yanı sıra taktikleri de değişti.

Kasım ve Aralık aylarında saldırılar Kızıldeniz'in güney ucunda, gemilerin Husilerin kontrolündeki Yemen topraklarının kıyısına çok yakın seyretmek zorunda kaldığı dar Bab al-Mandab Boğazı yakınlarında yoğunlaştı.

Son haftalarda ağırlıklı olarak Aden Körfezi'nin güneyine doğru ilerliyorlardı.

Husiler saldırı yöntemlerini de değiştirdiler. Başlangıçta hem füzeler hem de patlayıcı taşıyan insansız hava araçları kullanıyorlardı, ancak son saldırılarda ağırlıklı olarak Yemen'den fırlatılan füzeler kullanıldı.

Heatmap of container shipping routes around Africa in January 2023 and January 2024

Ocak 2023 ve Ocak 2024 arasında dünya ticaret ağındaki değişim. 

Gemi takip firması Lloyd's List Intelligence'a göre, Husi saldırılarının başlamasından bu yana rotayı kullanan ticari gemilerin sayısı %50 oranında azaldı.

Bu durum, Birleşik Krallık donanma gemilerinin de dahil olduğu ve bölgedeki ticari gemiciliği koruyan ABD liderliğindeki askeri ortaklığa rağmen gerçekleşti.

Geçen yılın aynı döneminde benzer bir düşüş görülmediği için düşüşün mevsimsel olduğu düşünülmemektedir.