İsrail’e ait savaş uçakları ise, ülkenin güneyindeki Suveyda’da bulunan Suriye hava savunma tesislerine hava saldırıları düzenledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman AFP’ye yaptığı açıklamada, “İran yanlısı milis gruplar için çalışan dokuz kişi, ABD’nin Deyr-i Zor kentinde askeri alanlar ve silah deposu da dahil olmak üzere bu grupların bulunduğu yerlere düzenlediği hava saldırılarında öldü” dedi.

Savunma Bakanı Lloyd Austin dün yaptığı açıklamada, saldırıların iki F-15 savaş uçağı tarafından, ABD kuvvetlerine yönelik Irak ve Suriye’deki son saldırılara yanıt olarak gerçekleştirildiğini söyledi.

Austin, Hava Kuvvetleri’nin Suriye’nin doğusunda İran’a bağlı bir silah deposuna meşru müdafaa amacıyla hava saldırısı düzenlediğini dile getirdi.

Savunma Bakanı, “Başkan (Joe Biden) için hiçbir şey ABD birliklerinin güvenliğinden daha önemli değildir ve bugünkü saldırı emri, ABD’nin kendisini, güçlerini ve çıkarlarını koruyacağı yönünde açık bir mesajdır” diye ekledi.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) da, Suriye'de İran'a yakın gruplara hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

CENTCOM’un X platformundaki sayfasından yapılan açıklamada, söz konusu hava saldırısının, İran Devrim Muhafızları ve ona yakın gruplar tarafından kullanılan bir tesise yapıldığı bilgisi verildi.

Açıklamada, hava saldırısının Suriye ve Irak’ta ABD vatandaşlarına yönelik düzenlenen saldırılara karşılık olduğu belirtdi.

CENTCOM’un açıklamasında ayrıca, “Saldırıların sorumlularına karşı halkımızı savunmak için gerekli her türlü tedbiri alacağız ve kendi seçeceğimiz yer ve zamanda karşılık vereceğiz” ifadeleri yer aldı.

Irak’taki silahlı gruplar, Suriye’nin Haseke kentinin güneyindeki Şaddadi’deki ABD üssünü silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) hedef aldıklarını duyurdu.

Irak’taki İslami Direniş adlı grup, doğrudan üssü vurduklarını açıkladı.

SOHR, kimliği belirlenemeyen bir uçağın, Suriye’nin doğusundaki Deyr-i Zor kentindeki askeri karargahı ve bir silah deposunu hedef aldığını bildirdi.

Toplu mezarlar, İsrail vahşetini bir kez daha gözler önüne seriyor Toplu mezarlar, İsrail vahşetini bir kez daha gözler önüne seriyor

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, “İsrail’in Akraba ve Seyyide Zeybeb yakınındaki çiftliklere ve Hizbullah’a ait diğer alanlara düzenlediği saldırılarda İran’a yakın, Suriyeli olmayan üç milis öldü” dedi.

SOHR, Akraba kasabasında Şam Uluslararası Havaalanı’na 10 kilometreden fazla uzaklıkta askeri bir havaalanının bulunduğunu belirtti.

İsrail’in ülkenin güneyindeki Suveyda’da bulunan Suriye hava savunma tesislerini de vurduğunu da ekledi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’ya göre, İsrail’in güney bölgesindeki noktaları hedef alan hava saldırıları sonucu maddi hasar meydana geldi.

SANA’ya konuşan askeri bir kaynak, “Bugün saat 22.50 sıralarında düşman İsrail, Lübnan’ın Baalbek yönünden güney bölgesindeki bazı askeri noktaları hedef alan bir hava saldırısı düzenledi” dedi.

Kaynak, saldırının bazı maddi kayıplara yol açtığı bilgisini de verdi.

Şarkul Avsat