ABD merkezli NBC News tarafından yapılan ankette, Amerikalı seçmenlerin yüzde 52'sinin evinde ateşli silah bulunduğu ortaya çıktı.

Bu oran 2019'daki yüzde 46'ya göre önemli bir artış olarak dikkati çekti. Ankette, hem Cumhuriyetçi hem de Demokratların evlerinde bulundurduğu ön plana çıkıyor.

7 Ekim'de başlayan İsrail-Filistin çatışmasının ardından özellikle Amerikalı Yahudiler arasında silah satışların artış gösterdiği aktarıldı.

Mahkemeden bir ceza daha alan Trump'a başkanlık koltuğuna bir adım daha yaklaştı Mahkemeden bir ceza daha alan Trump'a başkanlık koltuğuna bir adım daha yaklaştı

ABD'de bulunan yerel silah mağazaları, ilk kez silah satın alan kişilerde çarpıcı bir artış olduğunu bildirdi.

ABD basını, silah satışlarında yaşanan tarihi yükselişin kişisel güvenlik konusunda endişeyi artıracağını vurguluyor.

ABD'de yaşanan toplu silahlı saldırılar

ABD’de toplu silahlı saldırıların sayısı istikrarlı bir şekilde 2014’ten bu yana artıyor. Bu artış, ABD’de bireysel silahlanma konusundaki tartışmaları ve mevzuatı da yeniden gündeme getiriyor.

Herkesin aklındaki soru da şu: Ülkede silahlı saldırıların sayısı neden artıyor?

Verilere göre sadece toplu silahlı saldırılarda değil, cinayetler ve intiharların sayısında da bir artış var. Örneğin 2019’da ABD’de silahla bağlantılı ölümlerin toplam sayısı 33 bin 599 olarak kayıtlara geçti. Bu sayı 2022’de yüzde 31 artarak, 44 bin 290’a yükseldi.

Uzmanlar, öngörülemez olması nedeniyle, toplu silahlı saldırılardaki artışın nedeninin belirlenmesinin zor olduğunu söylüyor. Fakat saldırıların sayısının artmasına sebep olarak gösterilebilecek birkaç faktör var:

Bu faktörlerden ilki bireysel silahlanma. Amerikalılar’ın eskiye kıyasla daha fazla silahı var. Örneğin silah satışları 2022’de 23 milyona ulaştı, ki bu bir rekor.

Johns Hopkins Silah Şiddeti Çözümleri Merkezi’nin direktörlerinden Josh Horwitz, satışlardaki artışın sebebini “güvende olma fikri” olarak gösteriyor.

Koronavirüs salgını ve karantina dönemi, George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ve ardından yaşananlar, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçilerinin Kongre binasını basması gibi olayları örnek gösteren Horwitz, bunlar gibi belirsiz durumlarda insanların “evde silahlar bulundurmak bizi güvende tutar” düşüncesine kapıldığını söylüyor.