ABD'de Yale Üniversitesi'ndeki Filistin'e destek gösterisinde 40 kişi gözaltına alındı ABD'de Yale Üniversitesi'ndeki Filistin'e destek gösterisinde 40 kişi gözaltına alındı

Salı günü sona eren ve iki gün süren kamuoyu yoklamasına ‘ABD'nin savaşta nasıl bir rol üstlenmesi gerektiği’ sorusuna katılanların %32'si "ABD İsrail'i desteklemeli" yanıtını verdi. Bu oran, 12-13 Ekim tarihlerinde Reuters/Ipsos tarafından yapılan ankette çıkan %41'den daha düşük.

"ABD tarafsız bir arabulucu olmalı" diyenlerin oranı bir ay önce %27 iken yeni ankette %39'a yükseldi. Ankete katılanların %4'ü ABD'nin Filistinlileri desteklemesi gerektiğini söylerken, %15'i de ABD'nin hiçbir şekilde müdahil olmaması gerektiğini belirtti.

İsrail uzun zamandır en güçlü müttefiki olan ABD'nin her yıl milyarlarca dolarlık askeri yardımına ve uluslararası diplomatik desteğine güveniyor. ABD'nin kamuoyu desteğinin azalması, İsrail için endişe verici bir işaret olabilir.

Hamas yönetimindeki Gazze'deki sağlık yetkililerinin yaptığı sayımlara göre, o tarihten bu yana İsrail'in saldırılarında yaklaşık %40'ı çocuk olmak üzere 11.000'den fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze krizi, uluslararası bir tepkiye yol açtı. Gazze'nin en büyük hastanesinde mahsur kalan Filistinliler Salı günü İsrail kuşatması altında ölen hastaları gömmek için toplu mezar kazıyorlardı.

Reuters/Ipsos anketine katılanların %68'i "İsrail ateşkes ilan etmeli ve müzakere etmeye çalışmalı" ifadesine katıldıklarını belirtti.

Ankete katılan Demokratların yaklaşık dörtte üçü ve Cumhuriyetçilerin yarısı ateşkes fikrini destekleyerek, Filistinliler de dahil olmak üzere Arap liderlerin İsrail'e ateşkes için baskı yapma çağrılarını reddeden Demokrat Partili Başkan Joe Biden ile ters düştüler.

Biden yönetimi bunun yerine İsrail'i sivil kayıpları önlemek için mümkün olan her şeyi yapmaya çağırdı ki İsrail de bunu yaptığını iddia ediyor.

İsrail için potansiyel olarak endişe verici bir işaret olarak, ankete katılanların sadece %31'i İsrail'e silah gönderilmesini desteklediğini söylerken, %43'ü bu fikre karşı çıktı. Geri kalanlar ise emin olmadıklarını söyledi. İsrail'e silah gönderilmesine en güçlü destek Cumhuriyetçilerden gelirken, Demokratların yaklaşık yarısı karşı çıktı.

Buna karşılık, ankete katılanların %41'i yaklaşık 21 aydır devam eden Rus işgaline karşı mücadelesinde Ukrayna'ya silah gönderilmesini desteklerken, %32'si buna karşı çıkmış, geri kalanı ise kararsız olduğunu belirtmiştir. Ukrayna söz konusu olduğunda, silah gönderilmesine destek Demokratlar arasında daha güçlü.

Kongre'deki ılımlı Demokratların çoğu uzun zamandır İsrail'e askeri yardımı desteklerken, Biden'ın kendi partisindeki bazı ilericiler bu tür yardımlara daha fazla inceleme ve koşullar eklenmesi gerekip gerekmediğini sorgulamaya başladı.