Michel, Avrupa Konseyi üyelerine gönderdiği davet mektubunda, önceliğin "hızlı tedarik ve mühimmat teslimatı" da dahil olmak üzere Kiev'e hızlı bir şekilde askeri yardım sağlanması olduğunu söyledi. AB liderleri zirvesi 21-22 Mart tarihlerinde Brüksel'de gerçekleştirilecek.

ABD'nin sağladığı 61 milyar dolarlık fonun Kongre'de takılıp kalması nedeniyle Ukrayna'nın mühimmat sıkıntısı devam etmekte ve ülke ciddi şekilde mermi ve füzeye ihtiyaç duymaktadır. Birçok Avrupa ülkesi, Kiev'in şiddetle ihtiyaç duyduğu 800,000 topçu mühimmatının AB üyesi olmayan ülkelerden temin edilmesi için Çek Cumhuriyeti öncülüğünde başlatılan girişime katıldı.

Michel ayrıca Avrupa'nın "onlarca yıldır" güvenlik ve savunmasına yeterince yatırım yapmadığını, bu nedenle şimdi "güvenlik ve savunmamızla ilgili gerçek bir paradigma değişikliğinin" zamanı olduğunu söyledi.

AB Konseyi Başkanı, "İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük güvenlik tehdidiyle karşı karşıya olduğumuz şu günlerde, savunmaya hazır olmak ve AB ekonomisini bir "savaş ayağına" oturtmak için radikal ve somut adımlar atmanın tam zamanıdır" diye yazdı.

Michel, AB üye ülkelerini savunma sanayinin özel ve kamu fonlarına erişimine yardımcı olmaya ve düzenleyici engelleri azaltmaya çağırdı.

Michel ayrıca zirvede ele alınması beklenen Orta Doğu'daki çatışmaların ve tarımdaki sorunların tırmanmasının önlenmesinin önemine de değindi.

Daha önce Rusya'yı "Avrupa kıtamız için ciddi bir askeri tehdit" olarak nitelendiren Michel, Ukrayna'nın yeterli yardım almaması halinde "sıranın Avrupa'ya gelebileceğini" de göz ardı etmedi.

Arakanlı göçmenleri taşıyan tekne Endonezya açıklarında battı Arakanlı göçmenleri taşıyan tekne Endonezya açıklarında battı

Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba 18 Mart'ta yaptığı açıklamada, AB dışişleri bakanlarının Avrupa Barış Fonu (EPF) çerçevesinde 2024 yılında Ukrayna'ya 5 milyar avro (5,5 milyar dolar) ek savunma yardımı tahsis etme konusunda anlaştıklarını duyurdu.