Erdoğan'ın Esed'le görüşme isteğine Suriye'den cevap: "2011 öncesi duruma dönün" Erdoğan'ın Esed'le görüşme isteğine Suriye'den cevap: "2011 öncesi duruma dönün"

Adında bulun "aile" ve "sosyal" yapıları yıkmak dışında bir işlevi olmayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı şimdi de Batı'da yaygınlaşan "cinsiyetçiliğin arındırılması" çalışmalarına el attı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkçe'nin "cinsiyetçi ifadelerden" arındırılması için kolları sıvadı. Dilde "eşitlikçi ve şiddetsiz" bir söylemin teşviki için Türk Dil Kurumu ile iş birliği yapmaya başladı.

Bu kapsamda atasözleri, deyimler, masallar incelenecek. Şiddet içerikli dil kullanımına ilişkin örnekler derlenecek. Yıl sonuna doğru Bakanlık hem çalışmaların sonuçlarını açıklayacak hem de farkındalık kampanyalarına başlayacak.

OYUNLAR DA İNCELENECEK

TRT Haber'de yer alan bilgilere göre İletişim Başkanlığı'nın da sorumluluğunda "önleyici politikalar" geliştirilmesi için adımlar atılacak. Üniversitelerin grafik tasarım, bilgisayar programcılığı, bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümü öğrencileri ile “dijital oyunlarda kadına yönelik şiddet” konusunda farkındalık çalışmaları yapılacak. Ankara’da pilot üniversite belirlenecek.

Çizgi-film animasyon bölümü öğrencileri, çocuk programı yapımcıları ve çizgi film senaristleriyle çalışmalar yürütülecek.