Sahte ve provokatif haber yaparak toplumu karıştırmaya çalışan Aykırı haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak,  Ajans Muhbir hesabının editörü Süha Çardaklı, Haber Report'un muhabiri ve Zafer Partisi bağlantılı provokasyon hesabı ‘Karargah’ın yöneticisi gözaltına alındı.

Söz konusu isimlerin neden gözaltına alındığına dair bilgi verilmedi ancak gözler sabah saatlerinde başlayan Ankara merkezli operasyona çevrildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre; açık kaynak araştırmalarında internette ve sosyal medyada kullanılan nefret söylemleriyle 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme', 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' niteliğinde paylaşımlar yapıldığı tespit edildi.

Söz konusu sosyal medya paylaşımlarında iddia edilen konulara ilişkin olarak, işin gerçeğinin araştırılması amacıyla şüpheliler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme', 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' suçlarından soruşturma başlatıldı.

27 GÖZALTI KARARI

Terörist İsrail Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 20 Filistinliyi daha gözaltına aldı Terörist İsrail Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 20 Filistinliyi daha gözaltına aldı

Suçların işleniş şekli ve olayın özellikleri itibarıyla toplu suç kapsamında olduğu değerlendirilen eylemler sebebiyle; Ankara, Hatay, Antalya, Samsun, Kahramanmaraş, Sakarya, İzmir, Siirt, Şanlıurfa, Tokat, Edirne, Bursa ve İstanbul'da bulunan 27 şüpheli hakkında gözaltı kararları verildi.