İsrail Gazze Şeridi'nde çeşitli bölgelere sivillerin ölümü ve evlerin yıkılmasıyla sonuçlanan baskınlar düzenlemeye devam ediyor.

Cumartesi sabahı, İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) askeri kolu El Kassam, İsrail güçlerinin ve yerleşimcilerin Filistin halkına, mülklerine ve kutsal mekanlarına yönelik aralıksız saldırılarına yanıt olarak, İsrail'e karşı binlerce roket fırlatılmasını ve yerleşim yerlerine saldırarak benzeri görülmemiş bir askeri operasyon başlattı.

El Cezire muhabiri, Filistin direnişinin Pazar günü Gazze'den yeni roket barajları başlattığını, Kassam Tugayları'nın ise güvenli evlerin hedef alınmasına yanıt olarak Sderot'a 100 roketle büyük bir füze saldırısı başlattığını açıkladı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu dün yaptığı bir video konuşmasında, "Savaş halindeyiz ve bunu kazanacağız" dedi.

Filistin hükümeti: Hamas siyasi haritanın bir parçası ve İsrail bunu yok edemez Filistin hükümeti: Hamas siyasi haritanın bir parçası ve İsrail bunu yok edemez

İsrail'in Kanal 13 televizyonu, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne karşı Demir Kılıç Operasyonu'nu başlattığını söyledi.

İsrail medyası, Hamas'ın saldırının başlamasından bu yana 100 İsrailliyi yakaladığını bildirdi. Ölü ve yaralı sayısının şu ana kadar "sayılamayacak kadar çok" olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı: Bu, 1973'ten bu yana İsrail'e yapılan en kötü saldırı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün İsrail'e yönelik saldırının 1973'ten bu yana en kötü saldırı olduğunu söyledi ve bunu bir "terör eylemi" olarak nitelendirdi.

Blinken, ABD'nin İsrail'in ihtiyaç duyduğu şeye sahip olmasını sağlamaya odaklandığını da sözlerine ekledi.

"İsrail'in taleplerine bakıyoruz ve bugün ilerleyen saatlerde bir duyuru yapacağız."

Blinken, "Saldırılarda Amerikalı ölümler ve kayıp kişiler olduğuna dair raporlar var ve bunun doğru olduğunu doğrulamak için çalışıyoruz. İsrailliler ve Filistinlilerle düşmanlıklardan kaçınmak için konuştuk, ancak buna Hamas dahil değil çünkü o bir terör örgütü." dedi

İslami Cihad Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı: Aksa operasyonuna katılıyoruz

İslami Cihad Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed el-Hindi, El Cezire'ye verdiği demeçte, grubun Aksa Tufanı Operasyonu'nda yer aldığını ve grubun "savaşa katılmak için kimseden emir beklemediğini" de sözlerine ekledi.

Al-Hindi, bu stratejik saldırının bir sonucu olacağını da sözlerine ekledi ve "bugün savaşın zamanlamasını İsrail'in değil, direnişin belirlediğini" vurguladı

İsrail Savunma Bakanlığı sözcüsü: İsrail zor bir gün daha yaşıyor ve ölü sayısı eşi benzeri görülmemiş seviyede

Bir IDF sözcüsü ABC'ye verdiği demeçte, İsrail'in zor bir gün daha yaşadığını ve ölü sayısının benzeri görülmemiş olduğunu söyledi. Sözcü, İsrailli asker ve sivil rehinelerin sayısının çok fazla olduğunu ve durumun benzeri görülmemiş bir yanıt gerektirdiğini de sözlerine ekledi.

Kassam Tugayları: "Zavari" kamikaze İHA'larımız 35 noktaya saldırı gerçekleştirdi 

El Kassam Tugayları, hava kuvvetlerinin savaşın tüm eksenlerinde 35 Zavari kamikaze İHA'ların savaşa katıldığını söyledi.

El Kassam Tugayları, Aksa Tufanı savaşı sırasında hizmete giren Zavari kamikaze İHA'nın fotoğraflarını yayınladı.

Al Jazeera muhabiri: İsrail'in Gazze'ye yoğun bombardımanı

15:11: El Cezire muhabiri, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yoğun bombardıman yaptığını bildirdi.