Filistin Politika ve Araştırma Merkezi tarafından 22 Kasım-2 Aralık arasında yapılan anketin sonuçlarına göre Batı Şeria'da Hamas'a destek 3 kat arttı. Filistinlilerin yüzde 88'iyse mevcut lider Mahmud Abbas'ın istifasını istiyor.

3 ay öncesine göre, yani 7 Ekim saldırılarından önceye göre Abbas'a olan desteğin giderek eridiği görülüyor.

Batı Şeria'da Hamas'a desteğin artışının arkasında 7 Ekim'den sonra İsrail'in bölgedeki operasyonlarının büyük rolü olduğu belirtiliyor.

Zira işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim'den bu yana yapılan operasyonlarda gözaltına alınan Filistinlilerin sayısı 4 bine ulaştı.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te öldürülen Filistinli sayısı ise 300'e yaklaştı.

Geçen Eylül ayında Batı Şeria'da Hamas'a destek yüzde 12 iken bu oran yüzde 44'e yükseldi.

Gazze Şeridi'nde de Hamas'a yönelik destek 7 Ekim saldırıları öncesine göre yüzde 4 artarak, yüzde 42'ye çıktı.Anket sonuçları mevcut Filistin yönetimine olan güvenin azaldığının işareti olarak yorumlanıyor.

Filistinlilerin yüzde 60'ı, İsrail'in saldırıları sonrasında Gazze Şeridi'nin yönetiminde Hamas'ı görmek istiyor.

Mısır, Gazze'nin kuzeyine, havadan insani yardımlar ulaştırdığını duyurdu Mısır, Gazze'nin kuzeyine, havadan insani yardımlar ulaştırdığını duyurdu

Batı Şeria'da yönetimi elinde bulunduran El Fetih gençlik lideri Raid Debi, yeni neslin Hamas'ı ve Hamas'ın önde gelen isimlerini kendilerine rol model olarak gördüğünü söylüyor.