Beyaz Saray'daki Hanuka töreninde yaptığı konuşmada Biden, “Siyonist olmak için Yahudi olmak zorunda değilsiniz, ben Siyonistim” diyerek, geçmişte de bu açıklamayı birden fazla yaptığı için eleştiri aldığına dikkat çekti.

Hanuka törenine ABD’deki  Yahudi cemaatinin liderleri, Holokost'tan sağ kurtulanlar, Kongre üyeleri, sanatçılar ve yerel yetkililer katıldı.

Küba lideri Canel: Soykırımcı İsrail, 1 milyondan fazla Filistinlinin sığındığı yere vahşice saldırdı Küba lideri Canel: Soykırımcı İsrail, 1 milyondan fazla Filistinlinin sığındığı yere vahşice saldırdı

ABD Başkanı davetlilere, bu yıl ki Hanuka’nın "Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e başlattığı ve İsrail'de yaklaşık bin 200 kişinin ölümü ve yaklaşık 240 kişinin rehin alınmasıyla sonuçlanan sürpriz saldırı nedeniyle" farklı olduğunu bildirdi.

İsrail'in ve Yahudi halkının güvenliğine olan bağlılığını "sarsılmaz" olarak nitelendiren Biden, “İsrail Devleti olmasaydı dünyadaki hiçbir Yahudi güvende olmazdı” dedi.

ABD Başkanı, "İsrail olmasaydı, dünyada güvende olan bir Yahudi bulunmazdı. Onlar (İsrail) Hamas'tan kurtulana kadar askeri yardım sağlamayı sürdüreceğiz ama dikkatli olmalıyız. Tüm dünyanın, kamuoyunun düşüncesi bir gecede değişebilir. Bunun olmasına izin veremeyiz” dedi.

Açıklamasında, kamuoyu desteğine dikkat çeken Biden “Dikkatli olmalıyız, dikkatli olmaları gerekiyor. Bütün dünya kamuoyunun fikri bir gecede değişebilir, buna izin veremeyiz. Masum Filistinli sivillere insani yardım ulaştırılmasında dünyaya öncülük etmeye devam edeceğiz. İsrailli dostlarımıza sivillerin hayatlarını korumamız gerektiği konusunda güvence veriyoruz” şeklinde konuştu.

Biden, Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre 18 binden fazla Filistinlinin ölümü ve yaklaşık 50 bin kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Gazze savaşında İsrail'e verdiği destek nedeniyle ağır eleştirilere maruz kalıyor.

Son zamanlarda CBS News'in YouGov araştırma kuruluşuyla işbirliği içinde yaptığı bir anket, ABD’lilerin çoğunluğunun Başkan Biden'ın Gazze savaşıyla ilgili politikasına katılmadığını gösterdi. Ankete katılan yetişkinlerin yüzde 61'i Biden'ın savaşı ele alış biçimini onaylamadığını söylerken, yanıt verenlerin yüzde 39'u onayladığını söyledi.

Geçtiğimiz ekim ayında yapılan benzer bir ankette katılımcıların yüzde 56'sı Biden'ın bu konudaki politikasına karşı çıktığını belirtirken, yüzde 44'ü de buna katıldığını belirtmişti.

Son ankette bağımsızların yaklaşık yüzde 35'i ABD Başkanı'nın çatışmayı ele alış biçimini onayladığını söylerken, önceki ankette aynı şeyi söyleyenlerin oranı yüzde 39'du.

Geçtiğimiz Cuma günü Washington, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ateşkes çağrısı yapan karar taslağına karşı veto yetkisini kullandı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Washington'un veto kullanmasını takdir ettiğini ifade ederken, Hamas siyasi bürosu üyesi İzzet el-Rişk ise bu tutumu "insanlık dışı" olarak nitelendirerek kınadı.