Biden, "Ateşkesle birlikte, bu yardım ihtiyacı olan herkese güvenli ve etkin bir şekilde dağıtılabilir" dedi.

Biden, "İsrail'e yaşamı boyunca bağlılık duymuş biri olarak, savaş zamanında İsrail'e giden tek Amerikan başkanı olarak, İran tarafından saldırıya uğradığında İsrail'i doğrudan savunmak için ABD güçlerini gönderen biri olarak, sizden bir adım geri atmanızı ve bu an kaybedilirse ne olacağını düşünmenizi istiyorum” dedi.

Bu yılın başlarında ortaya atılan bir rehine önerisinde Gazze'deki hasta, yaşlı ve yaralı rehinelerin serbest bırakılması karşılığında bölgeye daha fazla insani yardım ulaştırılabilmesi için altı haftalık bir ateşkesin uzatılması öngörülüyordu.

Önerilen anlaşma, İsrail'in müzakerelerin bir parçası olarak savaşa kalıcı bir son vermeyi kabul etmemesi ve Gazze'nin güneyindeki Refah kentine yönelik saldırılarını arttırması üzerine bu ayın başlarında çöktü.

Hamas Perşembe günü yaptığı açıklamada, arabuluculara saldırganlık devam ederken daha fazla müzakerede yer almayacağını ancak İsrail'in savaşı durdurması halinde rehine ve esir değişimi de dâhil olmak üzere "tam bir anlaşmaya" hazır olduğunu söyledi.

Gazze savaşında İsrail ile Hamas arasında ateşkes sağlanması için Mısır, Katar ve diğer ülkelerin arabuluculuğunda yürütülen görüşmeler defalarca durdu.

Adının açıklanmaması kaydıyla konuşan ABD'li bir yetkili, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın Cuma günü Gazze'de Hamas tarafından rehin tutulan vatandaşları bulunan 17 ülkenin diplomatlarıyla bir araya geleceğini söyledi.

Üst düzey bir İsrailli güvenlik yetkilisi Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail'in hayatta kalan rehinelerin iadesini içeren bir anlaşmanın parçası olmayan herhangi bir çatışmayı durdurmayı kabul etmeyeceğini söyledi.

Hamas'ın karşısına çıkamayan kancık Yahudiler sivillerin evlerini bombalıyor Hamas'ın karşısına çıkamayan kancık Yahudiler sivillerin evlerini bombalıyor

Pazar günü Refah'ta 45 Filistinlinin ölümüne neden olan İsrail hava saldırısı Biden'ı gölgede bıraktı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby Salı günü yaptığı açıklamada İsrail'in Refah'taki son kara operasyonlarının ABD'nin daha fazla askeri yardımı geri çekmesine neden olmayacağını söyledi.

ABD Başkanı Biden'ın Gazze Şeridi için planladıkları 3 aşamalı ateşkes taslağı:

İlk adım:

•⁠  ⁠6 hafta süreyle ateşkesin tamamlanması.

•⁠  ⁠İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'ndeki tüm nüfuslu bölgelerden çekilmesi.

•⁠  ⁠Gazzelilerin Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki evlerine dönüşü.

•⁠  ⁠İsrail tarafından kaçırılanlardan bazılarının serbest bırakılması

•⁠  ⁠Yardımın günde 600 kamyona çıkarılması.

İkinci adım:

•⁠  ⁠Askerler dahil tüm kaçırılanların serbest bırakılması.

•⁠  ⁠Yüzlerce Filistinli mahkumun serbest bırakılması.

Üçüncü adım:

•⁠  ⁠Kaçırılanların tüm cesetlerinin serbest bırakılması.

•⁠  ⁠Filistinlilere ait tüm cesetlerinin serbest bırakılması.

•⁠  ⁠Savaşın sona ermesi ve İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nin her yerinden tamamen çekilmesi.