Joel Coen ve Ethan Coen kardeşler bir elmanın iki yarısı gibi beraber çalışıyor. İkili hem yönetmen hem senarist hem de yapımcılık yapıyor.

Kardeşlerin çalışması, benzersiz ve sıradışı bir sinematik tarz oluşturmalarına sebep olmuştur. Coen biraderler genellikle kara mizah, suç, gerilim ve Western türlerine odaklanıyor.

Kısaca hayatlarına göz atalım

Joel ve Ethan Coen, 21 Kasım 1954 ve 21 Eylül 1957 tarihlerinde doğmuşlardır. İkisi de Minnesota, St. Louis Park'ta büyümüştür. Joel, New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu'ndan, Ethan ise Princeton Üniversitesi'nden mezun olmuştur.

İkilinin sinematik kariyeri, 1984 yılında Blood Simple filmi ile başladı. Film, gişede başarılı oldu ve eleştirmenler tarafından da hayli beğenildi. Coen kardeşler, kara mizah ve sıra dışı senaryolarıyla tanınan filmler yapmaya devam etti. Fargo (1996), The Big Lebowski (1998), No Country for Old Men (2007) ve Inside Llewyn Davis (2013) gibi filmler ilgiyle seyredildi.

Coen kardeşler, filmlerinde genellikle ilginç karakterler oluşturur ve bu karakterlerin birbirleriyle olan etkileşimlerini inceler. Çoğu zaman, karakterlerin doğru kararlar vermede zorlandıkları veya başarısız oldukları görülür. Coen kardeşler, kusursuz karakterler icat etmeye çalışmazlar, filmlerinde kaderin cilvesi de işlenir. Bunun yanı sıra, Coen kardeşlerin filmlerinde, müzik ve görsel stilin de önemli bir rolü vardır.

No Country for Old Men, 2007 yılında En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Akademi Ödülleri kazandı.

Ve seçtiğimiz filmler…

Fargo’dan başlayıp, Big Lebowski’yi, daha sonra No Country for Old Men’i ve peşinden Inside Llewyn Davis ile Barton Fink’i seyredebilirsiniz.

Bir not: Big Lebowski’nin birkaç sahnesinde müstehcen sayılabilecek görüntüler görebilirsiniz. Coen’lerin tüm filmlerinde argo ve küfürler yer almaktadır.