Martin Scorsese, 17 Kasım 1942'de New York'ta dünyaya geldi. İtalyan kökenli bir ailenin çocuğu olarak büyüyen Scorsese, Katolik okullarında eğitim gördü. Gençlik yıllarında sinemaya olan ilgisi arttı. New York Üniversitesi'nde sinema okudu.

Scorsese, uzun kariyeri boyunca birçok unutulmaz film yönetti:

Goodfellas (1990) - Henry Hill'in gerçek hayat hikayesini anlatan bu film, mafya kültürünü ve suç dünyasını anlatıyor.

Taxi Driver (1976) - Travis Bickle'ın psikolojik çöküntüsünü konu alan bu film, Robert De Niro'nun efsanevi performansı ile hafızalarda kaldı.

Raging Bull (1980) - Boksör Jake LaMotta'nın hayatını anlatan bu film, Robert De Niro'nun performansı ile sinema tarihindeki en iyi spor filmleri arasında yer alır.

The Departed (2006) - Boston'da geçen bu film, iki polisin mafya için çalıştığı bir hikayeyi anlatıyor. Leonardo DiCaprio ve Matt Damon gibi ünlü oyuncuların performansları filmi unutulmaz yapmıştır.

Casino (1995) - Las Vegas'ta geçen bu film, kumar dünyasını ve mafya ilişkilerini konu alıyor. Robert De Niro ve Joe Pesci'nin başrollerde yer aldığı film, mükemmel oyunculuklarıyla dikkat çekiyor.

Mean Streets (1973) - Scorsese'nin erken dönem filmlerinden biri olan bu yapıt, İtalyan Amerikan mahallesinde yaşayan bir grup genci anlatıyor.

The King of Comedy (1982) - Rupert Pupkin adında bir stand-up komedyenin hayatını konu alan bu film, yine Robert De Niro'nun mükemmel performansıyla dikkat çekiyor.

Scorsese en iyi yönetmen dalında iki Akademi Ödülü kazandı. 

Ödülleri

Martin Scorsese, uzun kariyeri boyunca birçok Oscar ödülü kazandı. Aşağıda, Scorsese'nin Oscar kazandığı filmler ve aldığı ödüller listelenmiştir:

“Üstad Necip Fazıl ve Ahşap Konak” merkezinde tiyatro üzerine… “Üstad Necip Fazıl ve Ahşap Konak” merkezinde tiyatro üzerine…

Raging Bull (1980) - En İyi Yönetmen

The Departed (2006) - En İyi Film ve En İyi Yönetmen

Hugo (2011) - En İyi Sinematografi, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Görsel Efekt, En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı (toplamda 5 ödül)

The Irishman (2019) - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Joe Pesci) ve En İyi Görüntü Yönetmeni

Ayrıca Scorsese, Akademi tarafından İşitme Engelliler için En İyi Kısa Film dalında "Deaf" adlı belgeseli ile de ödüllendirilmiştir.

Scorsese’i beş filmle sınırlandırmak istemedik. Bir yönetmen beş film konseptimiz devam edecek.