Koç Holding, basında hükümet ile arasının kötü olduğuna dair haber ve köşe yazıları yazdırıp, muhalif tarafa da göz kırparak, zannediyoruz ki kendisini iktidar yanlıları ile muhalifler arasında orta bir noktada konumlandırmaya çalışıyor. Farklı medya kuruluşlarında yazılar kaleme alan sözde “muhalif” gazeteci Turhan Bozkurt, bahsettiğimiz hususa misâl teşkil etmek üzere, “iktidar ile Koç’un arasının bozuk olmasına” çok üzülerek bir köşe yazısı kaleme almış: “Rahmi Koç ‘Serveti 1 milyar dolar’ demişti: Erdoğan intikam mı alıyor?”. Makalede Erdoğan’ın Otokar, Koç ve Ülker gibi holdingleri “kifayetsiz” olarak gördüğü ifade edilmiş. Biz de bu yazıdan yapmış olduğumuz iktibasları dikkatinize sunuyoruz.

“Kalamış Marine ihalesi son dakikada iki kez iptal edildi”

“Türkiye’nin en büyük holdingi Koç ne vakit bir ihale kazansa nihai onay safhasında iptal ediliyor. En son İstanbul’un en büyük yat limanı (marina) olan Kalamış ihalesini kazanan Koç Holding’in hevesi yine kursağında kaldı. 2014 yılında kazandığı ihale, Recep Tayyip Erdoğan tarafından iptal edilmişti.

Koç ailesi 2’nci defa kazandıkları ihalede bu defa son dakika sürprizi beklemiyordu.

12 Kasım 2021’de ihaleyi onaylayan Erdoğan limanın devir işlemlerini 19 Ocak 2022’de yine kendi imzasıyla iptal etti.”

“Koç ve Ülker’in ortaklaşa aldığı otoyol ihalesi iptal edildi”

“Kalamış, Koç’un iptal edilen ne ilk ne de son ihalesiydi. Erdoğan 2012 yılında Koç’un Murat Ülker ile birlikte kazandığı otoyol ihalesinin üzeri Erdoğan tarafından çizilmişti.

Koç, Ülker ve Malezyalı UEM Group’tan müteşekkil ortaklık 8 otoyol, Fatih ve Boğaziçi köprülerinin 25 yıl süreyle işletme hakkı için 5,7 milyar dolar teklif etmişti.

Dönemin başbakanı Erdoğan ise, “7 milyar doların altı vatana ihanettir.” diyerek, iptalin işaret fitilini ateşlemişti. O sözlerden kısa müddet sonra 23 Şubat 2012’de otoyol-köprü ihalesi iptal edildi.”

“Milgem projesi Koç’ların elinden alındı”

“Otoyol ihalesi ile başlayan iptal zincirinde sıradaki halka Millî Gemi (MİLGEM) projesi oldu. Koç’un iştiraki RMK Marine Tersanesi, MİLGEM için 1,1 milyar euro teklif etmişti. En yüksek teklifi vermesine rağmen Koç yine hüsrana uğramıştı.”

“Bir darbe de Altay tankından”

“Koç’a son darbeyi Altay Tankı Projesi’nde yedi. 30 Mart 2007’de dönemin Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin toplantısında ele alınan millî tank projesine davet edilen ve seri üretim için nihai teklifini 2016 yılında veren Koç Holding’in iştiraki Otokar’a 3 Haziran 2017 tarihinde ret cevabı verildi.”

“Bitaraf olan bertaraf olur”

“Yakinen tanıyanların ifadesiyle Erdoğan kendisine sadık olanları da kendisini tahkir edenleri de asla unutmaz. “Bitaraf olan bertaraf olur.” sözü de Erdoğan’a ait.

Erdoğan nezdinde Otokar, Koç ve Ülker “kifayetsiz” olarak kalmaya devam edecek.

Koç’un cezası ne zaman mı bitecek? Erdoğan iktidarda kaldığı müddetçe o ceza bitmeyecek.

2005 yılında Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’nin (TÜPRAŞ) Koç’a verilmesi ise, tek başına bu acı hakikati değiştirmeye yetmez. Nitekim o ihale Erdoğan’ın acemilik dönemine rastladı.”

Kaynak: Kronos