1975 yılında Müslüman olduktan sonra Salim Muhammed ismini kullanan Çakal Carlos lakaplı Ilich Ramirez Sanchez, işgalci İsrail’e karşı verdiği mücadele ile biliniyor. 30 yıla yakındır Fransa’da bir hapishanede kalan Çakal Carlos, hapishanede yaşadığı zorlukları ve kendisine yapılan hukuksuzlukları Baran Haber’e anlattı.

Benim durumumla ilgili yeniden düzenleme yapılmalı. Hafta sonları bir ziyaretim var ve iki ziyaret yapmam gerekiyor. Arkadaşlarım aniden beni görmeye geliyor. Bazı gardiyanlar beni rahatsız ediyor. Ama dayanıyorum. Ben 28 yıldır cezaevindeyim. İlk 10 yıl tamamen tecrit altındaydım. Sadece tecrit değil, o kadar çok şey yaptılar ki. Uyumama izin vermediler, her 20 dakikada bir ışık açtılar. Her 45 dakikada bir beni kontrol etmeye geliyorlardı. Bazı gardiyanlar da iyi gardiyan gibi davranıyordu. Bu durum Avrupa Komisyonu'nun kararıyla tecritten çıkmama izin verilene kadar 10 yıl boyunca devam etti. Tüm bu stresle 10 yıl boyunca mücadele etmeye çalıştım. Hayatta kalmaya çalışıyorum ama bu durumda daha fazla devam edemem.

Aylardır beni aramadılar

Fransa Cumhurbaşkanı ile Venezuela arasında Mısır'da ne oldu ve Venezuelalı bakanlar neden Fransa'ya geldi? Her ne olduysa beni gerektiği şekilde etkilemiyor. Venezuela yönetimi, son olarak beni görmeye gelen görevli genç hanımlara ziyaret için izin verdi. Fakat daha sonra aylardır beni aramadılar. Bunu konsolosluğa yazacağım. Konsolosluğu aramaya hakkım var. Bütün mahkumların bunu yapmaya hakkı var.

Bana kokain, eroin, esrar gibi uyuşturucular teklif ettiler

Avukatlarım beni savunmak için büyük bedeller ödedi. Isabelle zengin bir aileden geliyor. Avukatım olduğunda iki büyük uluslararası şirketle sözleşmesi vardı. Her ay yeterince para alıyordu. Eğer benden uzakta olursa, ona daha fazla ödeme yapıyorlardı. Çok iyi yaşıyordu. Birdenbire zor bir duruma düştü ve ofisini kaybetti. Bu benim yüzümden oldu. Düşmanlar beni yok etmeye çalışıyor. Venezuela'da ne yazık ki Fransa'da eğitim gören bir kadın başkan yardımcısı da dahil olmak üzere bazı Venezuelalılar bana karşı. Başkan yardımcısı olmadan önce, serbest bırakılmamam için her zaman durumumu sabote etmeye çalıştı. Ben dayanıyorum ve devam ediyorum. Hiçbir zaman ihanet etmedim. Bütün uyuşturucuları reddettim. Benim avukatlarım değil ama bazı avukatlar bana kokain, eroin, esrar gibi uyuşturucular teklif etti. Bazen gardiyanlar uyuşturucu ve alkol teklif etti. Onları reddettim. Her türlü şeyi denediler. Hainler tarafından benim uyuşturucu bağımlısı, alkolik ve her türlü pislik bir adam olduğuma dair yalan ifadeler verilmiş. Tabii ki bu doğru değil.

Hükümetin bazı hataları yüzünden buradayım

Yozlaşmış bazı tipler yüzünden, hükümetin bazı hataları yüzünden ben de buradayım. Chavez iktidara geldiğinde, yıllar önce yoldaşlarım tarafından serbest bırakılabilirdim. Ayrıntıları anlatmak istemiyorum ama çok açık. Benim için hiçbir şey yapılmadı ve şimdi burada zor bir durumdayım. Fransa'da gerçek Fransız vatanseverler benim yanımda. Pek çok olaydan dolayı mahkûm edildim. İnsanları öldürdüğüm ve bombaladığım iddiası yüzünden zulüm gördüm. Bu da Fransa'daki bazı yetkililerin yabancı ajanlar için çalıştığını gösteriyor. Venezuela'da da aynı durum var.

Venezuela'ya dönmemem için elinden geleni yapıyor

Venezuela başkan yardımcısı Venezuela'ya dönmemem için elinden geleni yapıyor. Korkuyorlar. Venezuela'ya gidersem, deneyimlerimi paylaşacağım. Venezuela Komünist Partisi Latin Amerika'da Sovyetler Birliği'nin ajanı olmayan tek partidir. Onlar KGB'nin ajanı değiller.

Asla ihanet etmeyeceğim

Her neyse, ben buradayım ve dayanıyorum. Asla ihanet etmeyeceğim. Putin ve Erdoğan ile aynı taraftayım. Türkiye bir NATO ülkesi; ama bu Türk toplumu için bir koruma. Türkiye'deki Amerikan üslerinin varlığı da onlar için bir koruma. ABD, Türkiye'nin onları kovması için her şeyi yaptı. Ama Türkiye akıllı hareket ederek vaziyetini koruyor. Dayanıyoruz ve her şeyin daha iyiye gideceğini umuyoruz.

Tamamı için TIKLA

Click here to read in English

Çakal Carlos