İsrail’in Hamas hareketinin kalesi sayılan iki bölgede, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliye Kampı ve güneyindeki Han Yunus’ta ilerleme girişimi sonrasında çatışmalar yoğunlaştı.

Edinilen bilgiye göre, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları ile İsrail ordusu arasındaki meskun mahal çatışmalar yakın mesafeden yaşanıyor.

Kassam Tugayları, dün İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliye Kampı’nın batısına girmesiyle ‘sıfır mesafeden’ şiddetli çatışmalara girdiklerini bildirdi.

İsrail ordusu ise, Cibaliye’deki ‘Nahal Tugayı’ muharebe timinin yürüttüğü çatışma çerçevesinde, askerler, tanklar ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) da dahil olmak üzere Hamas’a karşı tüm gün çatıştıklarını duyurdu.

Şarku’l Avsat’a konuşan Filistinli gruplar, Cibaliye Kampı’ndaki çatışmaların Gazze’deki en şiddetli çatışmalardan biri olarak kabul edildiğini ve neredeyse hiç durmadığını söyledi.

Filistinli gruplar, İsrail ordusunun uzun süredir kampı kuşattığını ancak daha derine ilerlemesini engelleyen şiddetli bir direnişle karşı karşıya olduğunu anlattı.

Hamas ve diğer gruplar adına savaşan taburların varlığına ek olarak, Cibaliye Kampı, büyük nüfus yoğunluğu ve bitişik binalar nedeniyle karmaşık bir çatışma ortamı olarak görülüyor.

Kamptan çekilen fotoğraflarda, ara sokaklarda ve binalarında yüz yüze çatışmalar görüldü.

Kassam Tugayları, İsrail ordusunun saflarına kayıplar verdirdiklerini, kendilerinin ise kurulan pusuları boşa çıkarttıklarını bildirdi.

İsrail, kuzeyde kontrolünü ilan ettiği alanların çoğunda direniş ve saldırılarla karşı karşıya olmasına rağmen, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde ordunun henüz ilerleyemediği en önemli bölge olan Cibaliye Kampı’na saldırmak istiyor.

Kuzeydeki çatışmalara paralel olarak, güneydeki Han Yunus’ta da şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Çok sayıda İsrailli asker öldü

Hamas’a bağlı İzzeddin El Kassam ve İslami Cihad’a bağlı Kudüs Tugayları, her iki gruptan unsurların İsrail ordusunun saldırılarına birçok cephede karşı çıkmaya devam ettiğini ve çok sayıda İsrail askerinin öldüğünü ve yaralandığını duyurdu.

BM: Gazze'ye giren yardımlar yüzde 50 düştü BM: Gazze'ye giren yardımlar yüzde 50 düştü

Hamas’ın kalesi ve önde gelen iki lideri olan Hamas'ın Gazze sorumlusu Yahya Sinvar ve Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Dayf’ın şehri Han Yunus, İsrail’in son insani ateşkes sonrasında saldırısını güneye doğru genişletmesinden bu yana yaygın çatışmalara tanık oldu.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 5 asker ve subayın öldürüldüğünü bildirdi.

Böylece kara savaşının başladığı 27 Ekim’den bu yana öldürülen İsrail subay ve askerlerinin sayısı 102’ye çıktı.

Yedioth Ahronoth gazetesi ise, savaşın başlangıcından bu yana 2 binden fazlası resmi olarak engelli olmak üzere, 5 binden fazla İsrail askerinin yaralandığını bildirdi.

Gazeteye göre, yaralılar arasında bin yaralı düzenli asker de bulunuyor.

İsrail Savunma Bakanlığı Rehabilitasyon Dairesi Başkanı Limor Luria, gazeteye verdiği demeçte şunları söyledi;

“Bize ulaşan yaralıların yüzde 58’inden fazlasının el ve ayaklarında amputasyonlar da dahil olmak üzere ciddi yaralanmalar var. Hiç böyle bir şey yaşamadık. Yaralanmaların yaklaşık yüzde 12’si, dalak, böbrek hasarı ve iç organların yırtılmasından oluşan dahili yaralanmalardır. Yaklaşık yüzde 7’si psikolojik sıkıntı yaşıyor, bu sayının hızla artacağını biliyoruz.”

Bu arada İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi dün yaptığı açıklamada, ordunun Hamas üzerindeki baskıyı artırması gerektiğini söyledi.

Halevi askerlerle yaptığı toplantıda, “Teröristlerin teslim olduğunu görüyoruz, bu rejimin çöküşünün bir işaretidir ve daha fazla baskı yapmamız gerektiğinin bir işaretidir” dedi.

İsrail ordusu saflarında artan kayıplar, şu ana kadar ilan ettiği hedeflere ulaşamayan İsrail üzerinde ek bir baskı oluşturuyor.

Bu, üst düzey bir ordu yetkilisinin, savaşın en önemli aşamasını tamamlamak için ek iki aya ihtiyaçları olduğunu söylediği bir durum.

İsmi açıklanmayan söz konusu yetkili, ABD yönetiminin İsrail’in yoğun operasyonlarını ay sonuna kadar sonlandırmasından memnuniyet duyacağını söyledi.

Ancak İsrail, en azından Ocak ayı sonuna kadar buna ihtiyacı olduğuna inanıyor. Bir ay boyunca yoğun çatışmalardan sonra bir ay daha özel operasyonlardan bahsediliyor.

Vurgulanan kara savaşlarının ortasında İsrail, Gazze Şeridi’nin çoğu bölgesine havadan saldırmaya devam ederek daha fazla can kaybına neden oldu.

İsrail, Gazze Şeridi’nin kuzeyini, ortasını ve güneyini vurarak, bir günde daha fazla yıkıma ve yüzlerce can kaybına neden oldu.

Filistin Radyosu, İsrail’in Gazze Şeridi’nin orta kesimlerine yönelik saldırısında en az 40 kişinin öldüğünü bildirdi.

Filistin TV ise, İsrail’in Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliye’ye düzenlediği saldırıda bir aileden 37 kişinin öldüğünü duyurdu.

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Muhammed Ziyara, Gazze Şeridi’ndeki kentsel alanların yüzde 25’ten fazlasının 7 Ekim’den bu yana haritadan tamamen silindiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Adele Hudr, Gazze Şeridi’nin çocuklar için dünyada en tehlikeli yer olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü Yardımcısı Carl Skau ise, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada şunları yazdı;

"İnsanlar açlıktan ölüyor"

“Gazze’de yeterli yiyecek yok. İnsanlar açlıktan ölüyor. Binlerce çaresiz ve aç insan yardım dağıtım merkezlerini dolduruyor. Kanun ve düzenin çökmesiyle anlamlı bir insani operasyon yapılması mümkün değil. Kış yaklaşırken Gazze vatandaşları sağlıksız barınaklarda ya da sokaklarda yaşıyor. Hastalar ve yeterli yiyecekleri yok.”

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 7 Ekim’den bu yana şu ana kadar 17 bin 700 kişinin öldüğünü ve 6 bin 500’den fazlası çocuk olmak üzere 48 bin 780 kişinin yaralandığını duyurdu.