Nisan ayı ortalarında Columbia Üniversitesi'nde Filistin destekçisi öğrenciler, okulun, İsrail’in işgalini ve Gazze'deki soykırımını destekleyen şirketlere devam eden finansal yatırımlarını protesto amacıyla kampüsün bahçesinde oturma eylemi başlatmıştı.

Rektörlük, eylemlerin ikinci gününde New York polisinden göstericilerin dağıtılması için yardım talebinde bulunmuş, kampüse giren polis, 108 civarında öğrenciyi gözaltına almıştı.

Colombia Üniversitesindeki olay, 7 Ekim 2023'ten sonra ABD'deki üniversitelerde Filistinli öğrencilere karşı başlayan "ifade özgürlüğü" engellemeleri tartışmalarını tekrar gündeme getirmiş, gözaltılara tepki olarak öğrenci protestoları ülke genelindeki diğer üniversitelere de yayılmıştı.

Okuldan uzaklaştırılan Columbia öğrencileri akademi binasını ele geçirdi

Columbia Üniversitesi'ndeki Filistin yanlısı gösterici öğrenciler, Gazze'deki savaşa yönelik protestolarının bir parçası olarak bir akademi binasını ele geçirdi.

Düzinelerce aktivistin Hamilton Hall'u ele geçirdiği ve içeriye barikat kurduğu belirtilirken, üniversite yönetimi ve polis henüz açıklama yapmadı.

Columbia, iki haftalık bir kampta kalan ve dağılmaları için verilen süreye uymayan öğrencileri okuldan uzaklaştırmaya başlamıştı. 

ABD'de İncil'i bile "antisemitist" olarak gören yeni yasa kabul edildi! ABD'de İncil'i bile "antisemitist" olarak gören yeni yasa kabul edildi!

Başlıca protesto gruplarından biri olan "Columbia Students for Justice in Palestine (SJP)", X'te yayınladığı bir mesajla herkesi “kampı korumaya” çağırdı.

Hamilton Hall'u ele geçirdiklerini açıklayan öğrenci grubu, binanın 1968'de de öğrenci protestolarının odağı olduğunu vurguladı. Binadan gelen görüntülerde binanın camlarının kırık olduğu görüldü. Öğrenciler tahta masa ve sandalyelerle kapıları kapattı.

Bir başka öğrenci grubu ise, bu yılın başlarında Gazze'de ölü bulunan 6 yaşındaki Hind Rajab'ın anısına binayı geri aldıklarını söyledi.

1000’den fazla öğrencinin gözaltına aldığı belirtiliyor

ABD genelinde hala 50’den fazla büyük üniversitede Filistin’e destek için öğrenci eylemleri devam ediyor ve polisin son iki haftada aralarında bazı öğretim görevlileri de dahil 1000’den fazla öğrenciyi gözaltına aldığı belirtiliyor.