Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Hamas ve El Fetih uzlaşma sağlamak için diyaloğu sürdürme konusunda anlaştığı ifade edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Jian düzenlenen basın toplantısında, “Çin'in daveti üzerine Hamas ve El Fetih temsilcileri Filistin uzlaşısını teşvik etmek üzere derin ve samimi bir diyalog gerçekleştirmek üzere geçtiğimiz günlerde Pekin'e geldiler. İki taraf diyalog sürecini devam ettirme ve Filistin birliğinin mümkün olan en kısa sürede sağlanması için çaba gösterme konusunda mutabık kaldılar” açıklamasında bulundu.

Sözcü, iki tarafın da 'diyalog yoluyla uzlaşmaya varılması yönündeki siyasi arzuyu' dile getirdiğini ve Çin'in Filistin halkına verdiği destekten duydukları derin takdiri ifade ettiklerini söyledi.

“Hamas Gazze’de Anadolu’nun ileri uç savunmasını yapmaktadır” “Hamas Gazze’de Anadolu’nun ileri uç savunmasını yapmaktadır”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin de Cuma günü yaptığı açıklamada ülkesinin Filistin ulusal otoritesinin güçlendirilmesini desteklediğini ve tüm Filistinli grupların diyalog ve istişare yoluyla uzlaşma sağlamalarını ve dayanışmayı arttırmalarını desteklediğini söylemişti.