Çin yönetimi işgal ettiği Doğu Türkistan'da bir taraftan soykırım politikasını sürdürürken, diğer taraftan da kültürel soykırım uygulamasını da hızlandırdı. Mimarisi ve büyüklüğüyle dikkat çeken bazı camiler turistlik mekanlara çevrildi. En son elde edilen bilgilere göre Doğu Türkistan'daki kadim bir camiyi de müzeye çevirdiği ortaya çıktı. 

Şahbaz Şerif Pakistan'ın yeni başbakanı oldu Şahbaz Şerif Pakistan'ın yeni başbakanı oldu

Çin Doğu Türkistan'da bir camiyi kültürel sergi evine dönüştürdü. Görüntülerde caminin müzeye çevrilerek içine Çin kültürünü yansıtan sandık ve diğer eşyaların yerleştirildiği görüntülendi.

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Australian Strategic Policy Institute'ın (ASPI), uydu görüntülerini analiz ederek hazırladığı rapora göre Doğu Türkistan genelinde 16 bin cami kısmen yıkıldı ve ağır hasar gördü. Doğu Türkistan genelinde dini ve kültürel mekanlarda yürütülen yıkıma yönelik hazırlanan rapor bölge genelindeki camilerin toplamının yüzde 65'inin tahrip edildiğine ya da yıkıldığına dikkat çekti. Raporda Çin Komünist Partisi (ÇKP) yönetiminin, 2017 yılından itibaren başlattığı faaliyet kapsamında 8 bin 500 camiyi de tamamıyla ortadan kaldırdığı yer alıyor. 

QHA