Çin, Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı eylemlerine ve sistematik soykırım suçu işlemeye devam ediyor.

2013’ten beri soykırımcı suçlusu Çin komünist parti lideri Xi Jinping’in iktidarı devralmasıyla yürürlüğe giren sözde "Kardeş Aile” adı altında yapılan zulüm ve ahlaksızlık, Komünist rejimin resmi devlet politikası olarak uygulanıyor.

Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Halk Kongresi" Daimi Komitesi toplantısında, kırsal kesimleri kapsayan 10.000 Komünist Parti üyesinin 10.000 Uygur ailesine zorla yerleştirilmesi teklifi görüşüldü.

Afganistan'da sel felaketi: 300 ölü Afganistan'da sel felaketi: 300 ölü

İstiqlal TV ekibinin mercek altına aldığı Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan haberde, İşgalci Çin yönetiminin Doğu Türkistan’ı tamamen Çinlileştirme hedefine ulaşmak için sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Halk Kongresi" Daimi Komitesi, 30 Nisan'da sözde "Çin Ulusal Ortak Bilincinin Pekişmesi, 10.000 Temsilcinin 10.000 Aileye Girmesi", "Propaganda-konferans, seferberlik-eğitim” konuları üzerine bir oturum gerçekleştirdi.

Toplantıda soykırımcı Xi Jinping'in sözde "Çin ulusal ortak bilincinin pekiştirilmesi" politikasına atıf yapılırken, yerel kongre üyelerinden üzerlerine düşen vazifelerini yerine getirmede kararlılık vurgusu yapıldı. Xi Jinping ruhunu her millet haklına özdeşleştirmek için çeşitli propaganda eğitimleri, dersler ve konferanslar vermeleri istendi.

7 yıldır ortaya konulan ilgili raporlar, Çin'in Uygur Türklerine yönelik baskılarının devam ettiğini gösteriyor. Uygur Türklerinin kültürel, dini ve sosyal haklarının sınırlı olduğu, kamplarda zorla tutuldukları ve ağır koşullarda yaşamak zorunda bırakıldıkları belirtiliyor.

Çin rejiminin "Kardeş Aile” adını verdikleri, Doğu Türkistan’daki her Türk haneye bir Çinli yerleştirme politikası kapsamında Uygurların evlerine yerleştirilen Çinliler, orada hane halkıyla beraber yaşamaları ve her şeyi gözetleyerek yetkililere raporlamaları isteniyor.

Evdeki yetişkin erkeklerin çoğunu Toplama Kampları’na veya hapishaneye kapatan Çin otoriter rejim, Müslüman ev sahiplerini Komünist Çinlilere domuz eti ve şarap ikram etmeye zorluyor. Kendileri ile beraber İslam'da haram kılınan yiyecek ve içecekleri tüketmeleri isteniyor. Hatta biçare hane halkı evdeki Çinlileri eğlendirmeye zorlanıyor.

Doğu Türkistanlı Müslümanların herhangi bir ibadet, eylem veya söylemde bulunmaları durumunda, yasadışı dini faaliyette bulunmak suçlamasıyla Çin polislerince içeri alınıyor. Böyle bir durumda Çinli yetkililer, Uygurları en vahşi ve acımasız yöntemlerle cezalandırıyor, hapishanelerde ve toplama kamplarında tutuyor, hatta uzun yıllar hapis, işkence ve idama mahkûm ediliyor.

Muhammed Ali Atayurt - Istiqlal Haber

Kaynak: Xj.people