Geçtiğimiz günlerde işgalci İsrail ordusuna danışmanlık için gönderilen Felluce kasabı Korgeneral Glynn, görevi bırakarak ABD'ye kaçtı. James Glynn, "İsrailli meslektaşlarıma Gazze kara saldırısının tüm risklerini söyledim ama dinlemediler, sonuca katlanacaklar." dedi.

Gazze’deki soykırımın bir numaralı destekçisi ABD, kara harekatında büyük kayıplar vermekten endişe duyan İsrail’e “Felluce kasabı” lakaplı Korgeneral James Glynn’i yollamıştı. 1973 yılından sonra ilk kez savaş ilan eden ve sivillere yönelik hava saldırıları ile soykırım gerçekleştiren İsrail, meskun mahal çatışmalarında ordusunun tecrübesiz oluşu nedeniyle Gazze’ye girmekten çekinmişti.

ABD'de bireysel silahlanma rekor seviyede ABD'de bireysel silahlanma rekor seviyede

Washington yönetimi, Tel Aviv’in bu alandaki eksikliğini gidermek amacıyla, ABD Deniz Piyade Kolordusu’nun 2. adamı Glynn’i, operasyonu planlamak ve “işgalcinin kayıplarını minimuma indirmek” hedefiyle İsrail’e göndermişti.

300 bin kişilik ordusunu ve yüzlerce tankını Gazze sınırına yığan işgalci İsrail’in, buna karşılık kara operasyonu yürütecek güce ve cesarete sahip olmadığı Hamas'ın demirden iradesiyle dünyaya gösterilmiş oldu.

2006 yılında Hizbullah’a karşı hezimetle sonuçlanan savaşın travmasını atlatamayan İsrail’in, halihazırda meskun mahal çatışmalarında tecrübesi de bulunuyor.

Felluce kasabı tokadı yedi

İsrail katliamının akıl hocası olmak için Filistin'e giden ama Hamas'tan büyük tokat yiyerek ABD'ye geri kaçan Glynn, Felluce katliamının baş mimarlarından.

Savaş suçları ile dolu kariyeri nedeniyle “Felluce Kasabı” olarak anılan Glynn, 1989 yılından beri ABD ordusunda görev alıyor. Hem Körfez Savaşı hem de Irak Savaşı’nda üst düzey görevler alan Glynn, 2. Felluce Savaşı’nda gerçekleştirilen sivil katliamın baş müsebbibi. ABD’li general, Suriye’de de DEAŞ’a karşı PKK uzantısı SDG/YPG’yi komuta etti kontrgerilla saldırılarını planladı. Sadece en düzey düzey komutanlara verilen “3 yıldızlı” rütbeye sahip olan Glynn’in katliamlarına yeni bir sayfa eklemek için Gazze'ye yönelik saldırı planını hazırlayacağı belirtilmişti. 

Irak'ı işgal etmişlerdi

Birleşmiş Milletler kararına dahi kulak tıkayan ABD ve İngiltere, “Saddam’ın elinde kimyasal silah var” yalanını bahane ederek Irak’ı işgal etti. Iraklılar ABD işgaline karşı olduklarını ve direneceklerini açıkladı. Felluce bu anlamda en uzun direnen kent oldu. Bir yıla yakın bir süre kontrol edilemeyen şehir Kasım 2004’te ikinci bir savaşa tanıklık etti. İşgalci Amerikan Ordusu, İngiliz Askerleri ve şii milislerle Felluce’yi kuşatma altına aldılar. 7 Kasım’da başlayan çatışmalar 23 Aralık’a kadar devam etti. Kentte resmen katliam yapan ABD ve müttefikleri 6 binden fazla sivili katletti. 200 bin Iraklı yerinden olurken, 10 bin konut ve 60 cami tamamen yıkıldı. Felluce katliamından sonra bölgede istikrar sağlanamadı. DEAŞ’ın ilk ele geçirdiği kent de Felluce oldu. ABD geride öyle bir yıkım bıraktı ki, aradan seneler geçmesine rağmen DEAŞ’ın ilerleyişi kolay oldu. Musul ve Rakka örgütün kontrolüne geçince Glynn bir kez daha sahneye çıktı. DEAŞ’a karşı verilen konragerille savaşını, Felluce Kasabı yönetti. Bölgedeki DEAŞ’a karşı mücadele bahanesiyle 30 bine yakın PKK’lının eğitimini üstlenen Glynn, Suriye’de faaaliyet gösteren terör örgütü yapılanmasının da temelini atmış oldu.