Gazze Şeridi'nde sabit hat, mobil ve internet iletişim hizmetlerine erişimin olmadığı ikinci güne girilirken, Ramallah'taki Filistin İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, Gazze ile iletişimin tamamen kesilmesinin İsrailli yetkililerin devam eden saldırılar sırasında kasıtlı bir eylemi olduğu ifade edildi.

Terörist İsrail, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 40 Filistinliyi gözaltına aldı Terörist İsrail, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 40 Filistinliyi gözaltına aldı

Hizmetlerin kesintiye uğramasının yoğun bombardımanın bir sonucu olmadığı, daha ziyade yine İsrail tarafından kontrol edilen iletişim hizmetlerinin kasıtlı olarak kesintiye uğratılmasından kaynaklandığı belirtildi.

İsrail, Filistin'deki iletişim ağlarını, özellikle de Batı Şeria'yı Gazze Şeridi'ne bağlayan ayrıca Filistin topraklarını dünyaya bağlayan iletişim ağlarını kontrol ediyor.

Filistin Ulaştırma Bakanlığı kaynaklarından dün AA'ya yapılan açıklamada, Gazze'de faaliyet gösteren telekomünikasyon şirketlerinin ağlarının incelendiği ve bu şirketlerin İsrail ordusunun Gazze'ye yaptığı bombardıman ve saldırılardan etkilenmediğinin tespit edildiği belirtilmişti.

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, "İşgal yetkililerinin sabit hatları, cep telefonlarını ve internet iletişim ağlarını tamamen kesmesi nedeniyle Gazze'de çalışan ekiplerimizle iletişim tamamen koptu." ifadeleri kullanılmıştı.