Yahudiler, bir Filistinliyi askeri araca bağlayıp kalkan olarak kullandı

Batı Şeria'daki Cenin şehrinde, yaralı bir Filistinli adamın Yahudi askeri aracına bağlandığı görüntüler sosyal medyada yayıldı ve büyük tepki çekti. Görüntülerde, Yahudi askerlerinin 24 yaşındaki Mujahid Raed Abbadi'yi cipin kaputuna bağlayarak insan kalkanı olarak kullandığını gösteriyor. İsrail ordusu olayı araştırıyor ve güya "emirlerin ve standart çalışma prosedürlerinin ihlal edildiğini" belirtiyor. Birleşmiş Milletler'in Filistin topraklarındaki haklar durumu özel raporörü Francesca Albanese, İsrail'in Abbadi'yi insan kalkanı olarak kullandığını belirtti. Abbadi ise hastanede tedavi görürken saldırı sırasında askerlerin kendisine vurduğunu, gülerek ve oynayarak kendisini bağladığını söyledi.

Filistinliyi Askeri Araca Bağlayıp Kalkan Olarak Kullandı.jpg

UNRWA'ya ait bir yardım merkezi vuruldu

Gazze'de İsrail güçlerinin UNRWA'ya ait bir yardım merkezini vurması sonucu en az 8 kişi hayatını kaybetti. Merkezde yardım dağıtımı ve sığınma amaçlı kullanılıyordu. Olayda kadınlar ve çocuklar da yaralandı.

UNRWA, 7 Ekim'de çatışmaların başlamasından bu yana 193 ekibini kaybetti.

Öte yandan, İsrail ordusu Gazze'nin güneyinde ilerleyerek Mawasi'ye yaklaştı. Bölgede çatışmalar devam ediyor.

İki bebek açlıktan öldü

Netanyahu, Hamas ile ateşkes anlaşması sağlansa bile savaşın devam edeceğini söyledi.

Gazze sakinleri, İsrail tanklarının, İsrail saldırısında 25 kişinin öldüğü güneydeki Rafah şehrine yakın al-Mawasi "güvenli bölgesi"ndeki çadır kampının kenarına kadar ilerlediğini söylüyor.

Sağlık yetkilileri, kuzey Gazze'deki Kemal Advan Hastanesi’nde iki bebeğin daha yetersiz beslenme sebebiyle öldüğünü söylüyor.

ABD neslini yok etmeye kararlı: Okulların ailelere çocuklarının cinsiyet değiştirdiğini haber vermesi yasaklandı ABD neslini yok etmeye kararlı: Okulların ailelere çocuklarının cinsiyet değiştirdiğini haber vermesi yasaklandı

El Cezire ve Forensic Architecture'ın ortaklaşa yürüttüğü bir araştırma, İsrail tankının altı yaşındaki Filistinli kız çocuğu Hind Rajab'ın ailesinin aracına muhtemelen 13-23 metre uzaklıktan ateş ettiğini ortaya koydu.

Filistinli milletvekili tutuklandı

İsrail güçleri Batı Şeria'da baskınlar düzenleyerek Ramallah yakınlarında en az 40 Filistinli erkek ve çocuğu, ayrıca Hebron'daki evinden Filistinli milletvekili Azzam Salhab'ı tutukladı.

Tulkarem'e baskın

Wafa haber ajansının bildirdiğine göre, İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'daki Tulkarem'in yakınlarındaki Bal'a'da birkaç eve baskın düzenledi ve genç bir Filistinli adamı tutukladı.

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'da düzenlenen diğer baskınlarda en az 21 Filistinli daha gözaltına aldı, aralarında 12 yaşında bir çocuk da vardı.

Gazze Katliam 34F.jpg

Los Angeles'taki İsrail Toprak Satış Etkinliği protesto edildi

İsrail'deki toprak satışlarını Amerikan alıcılara tanıtan bir emlak fuarı, Los Angeles, Kaliforniya'da etkinliğin karşıtları ve destekçileri tarafından protesto edildi.

İşgal altındaki Batı Şeria'da bulunan bir grup olan My Home in Israel Real Estate, cumartesi günü düzenlenen emlak etkinliğini "yılın mega etkinliği" olarak tanımladı.

My Home in Israel Real Estate tarafından düzenlenen önceki etkinlikler, yasadışı işgal altındaki Filistin topraklarında toprak satışlarını ve yerleşim yerlerinin genişlemesini desteklediklerini söyleyen muhaliflerin protestolarına yol açmıştı.

Ramallah yakınlarında 20 kişi tutuklandı

El Cezire’ye göre, İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'daki Ramallah'ın kuzeydoğusundaki Silvad'a düzenlenen bir baskında 20'den fazla Filistinli tutuklandı.

7 Ekim'den bu yana işgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçleri tarafından en az 9.345 Filistinli gözaltına alındı, bunların arasında binlercesi idari gözaltında tutuluyor, yani suçlama veya yargılama olmaksızın süresiz olarak gözaltında tutuluyorlar.

Kanserli Filistinli çocuklar Gazze'den tedavi için çıkacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kuzey Gazze bölgesinden kanserli bir grup Filistinli çocuğun, yurt dışında tedavi görmek üzere Gazze'den ayrılmadan önce Gazze'nin güneyindeki Han Yunis'teki Nasser Hastanesi'ne götürüldüğünü söyledi.

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, 10.000'den fazla Filistinlinin tıbbi tedavi almak için beklediğini ancak 7 Mayıs'tan bu yana Gazze'den tedavi için hiçbir Filistinlinin ayrılmadığını söyledikten birkaç gün sonra bu açıklama geldi.

Kaynak: Middle East Eye, El Cezire