İşgal altındaki Gazze Şeridi'nde Hamas tarafından düzenlenen roket saldırılarının ardından İsrail, savaş durumuna geçildiğini duyurdu.

Hamas'ın silahlı kanada İzzeddin Kassam Tugayları'nın başlattığı operasyon, "son yılların en büyük saldırısı" diye niteleniyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Joe Biden'la telefonla görüştüğünü bildirdi. Netanyahu, Biden'a "Savaş uzun sürecek ve kazanacağız" dediğini belirtti. 

Hamas, "Aksa Tufanı" operasyonu başlattı

İsrail ordusu, Türkiye saatiyle 7.30-8.00 sularında Gazze Şeridi'ndeki Filistinli grupların birçok noktadan roket saldırısı yaptığını bildirdi.

Roketlerden bazıları hava savunma sistemleri tarafından imha edilirken İsrail'in başkenti Tel Aviv dahil birçok noktada siren sesleri duyuldu. 

İsrail basınına göre atılan roketlerden bazıları başkentin 50 kilometre güneyindeki Askalan ve 30 kilometre güneyindeki Usdud kentlerine isabet etti.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Dayf, İsrail'e karşı "Aksa Tufanı" operasyonu başlatıldığını duyurdu.

Dayf, operasyonun ilk ayağı kapsamında 5 bin roket ve havan ateşlendiğini bildirdi. 

İzzeddin Kassam Komutanı, Filistin halkının yeniden bir devrim yaptığını ve İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerinden ötürü operasyonu başlattıklarını belirterek, tüm İslam dünyasını savaşa katılmaya çağırdı.

Filistin İslami Cihat Örgütü de Hamas'ın saldırılarına katıldıklarını duyurdu.

Hizbullah'tan destek geldi

Hamas'ı destekleyen Hizbullah da operasyondan övgüyle bahsederek, İsrail'e karşı Filistin direnişinin yanında olduklarını bildirdi. İran'dan henüz açıklama yapılmadı.

ABD'nin tanınmış gazetelerinden Wall Street Journal, nisandaki haberinde İran'ın İsrail'e saldırı düzenlemek için Hamas, Hizbullah ve Filistin İslami Cihad Hareketi'yle görüştüğünü öne sürmüştü.

"Polis merkezi ele geçirildi"

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), Gazze Şeridi'nden İsrail'e sızan silahlı grupların, şeride neredeyse 1 kilometre mesafedeki Sderot şehrindeki bir polis karakolunu ele geçirdiğini duyurdu.

"İsrail hazırlıksız yakalandı"

Batı medyasında geniş yer bulan çatışmalarla ilgili haberlerde, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) söz konusu saldırılara hazırlıksız yakalandığına işaret edildi.

Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Guardian ve ABD'nin tanınmış gazetelerinden New York Times, İsrail ordusunun ilk dalga saldırılara yavaş yanıt verdiğine dikkat çekti.
Ayrıca ülkeye sızan grupların bazı İsrailli askerleri esir aldığı da iddia edildi. 

İsrail, "Demir Kılıçlar" operasyonunu başlattı

İsrail ordusu, saldırıların ardından savaş durumu ilan edildiğini duyurdu. Başbakan Binyamin Netanyahu da "Savaştayız" dedi. IDF'ten yapılan açıklamada, Tel Aviv yönetiminin "Demir Kılıçlar" operasyonunu başlattığı bildirildi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, "Hamas, bu sabah büyük bir hata yaptı" diyerek, Gazze Şeridi etrafında 80 kilometre yarıçapındaki bölgeyi askeri alan ilan etti.

"Havadan, karadan ve denizden geliyorlar"

IDF'ten yapılan açıklamada, Gazze Şeridi'nden yaklaşık 2 bin 200 roket saldırısı düzenlendiği bildirildi. Gazze Şeridi'nden silahlı grupların "havadan, karadan ve denizden" İsrail'e sızdığı ifade edildi.

IDF Sözcüsü Daniel Hagari, İsraillilerin Hamas militanları tarafından Gazze Şeridi'ne kaçırıldığını doğruladı. Hagari, kaç kişinin esir alındığına ya da bunların asker veya sivil olup olmadığına dair bilgi paylaşmadı.

Öte yandan Hamas, ellerinde birçok İsrail askeri olduğunu belirterek, bunların Tel Aviv'in tuttuğu Hamas savaşçılarıyla takas edilebileceğini söyledi. 

"Yedek askerler de göreve çağrıldı"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Gallant ve ordu üst düzey yönetimiyle acil toplantı düzenlediği bildirildi. 

IDF, savaş durumu ilanının ardından onbinlerce yedek askeri de göreve çağırdı. 

"İsrail jetleri Gazze'ye saldırı düzenliyor"

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde Hamas'a ait bölgelere savaş jetleriyle saldırı başlatıldığını duyurdu.

Savunma Bakanı Gallant, "İsrail devleti bu savaşı kazanacak" derken, operasyona ilişkin detayları paylaşmadı.

Ölü ve yaralı sayısı artıyor

İsrail'in Channel 12 kanalının aktardığına göre Gazze'den düzenlenen saldırılar sonucunda can kaybı 100'e çıktı. 

WAFA ise en az 198 Filistinlinin öldüğünü ve 1610 kişinin yaralandığını bildirdi. 

Mahmud Abbas: Filistinlilerin kendilerini savunma hakkı vardır

Bu arada Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail saldırıları karşısında Filistin halkının kendini savunma hakkının olduğunu söyledi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya göre, Abbas, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın abluka altındaki Gazze Şeridi'nden İsrail'e başlattığı "Aksa Tufanı" operasyonuna ilişkin gelişmeleri görüşmek üzere üst düzey sivil ve güvenlik yetkililerini Ramallah'ta topladı.

Abbas, toplantıda yaptığı konuşmada, Filistin halkının himaye edilmesinin zorunlu olduğunu belirterek, "İşgal güçleri ve yerleşimcilerin terörüne karşı Filistin halkının kendini koruma hakkı vardır" dedi.

BM'den açıklama

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Haklar Yüksek Komiseri Volker Türk ise yaptığı açıklamada Gazze'deki şiddetin derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Filistin Sağlık Bakanlığı tüm hastanelerde olağanüstü hal ilan etti

Arap Dünyası Haber Ajansı'nın haberine göre, bugün (Cumartesi) İsrail ordusunun Hamas hareketine yönelik operasyon açıklamasının ardından Filistin Sağlık Bakanlığı tüm hastanelerde olağanüstü hal ilan etti.

Filistin merkezli bir televizyon kanalı, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde açtığı ateş sonucu yedi kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin de yaralandığını bildirdi.

Gazze Şeridi Sağlık Bakanlığı, İsrail ordu güçlerinin Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesini hedef aldığını, bir çalışanını öldürdüğünü, çok sayıda çalışan ve vatandaşı yaraladığını duyurdu.

"İsrailli yetkililer yerleşimcileri bırakıp kaçtı"

Terörist Yahudiler, Hamas yenilgisini çocuk ve kadınları öldürerek örtmeye çalışıyor! Terörist Yahudiler, Hamas yenilgisini çocuk ve kadınları öldürerek örtmeye çalışıyor!

Times of Israel'e göre Kibbutz Be'eri yerleşim yerinin bir sakini, bir İsrail televizyon kanalına evlerinde mahsur kaldıklarını açıkladı. Yerleşimci, Hamas'ın bölgeye sızmasıyla yetkililerin bölgeyi "terk ettiğini" ifade etti.

Eli Messika, televizyon kanalını İsrailli yetkililerle konuşma aracı olarak kullanarak, "Lütfen asker gönderin. Burada yaralılar var... yanmış evler var" dedi.

İşte dakika dakika yaşananlar: 

21:22

Filistin Sağlık Bakanlığı: Gazze Şeridi'nde 232 sivil hayatını kaybetti, yaralı sayısı 1697'ye yükseldi.

20:01

Kassam Tugayı Gazze’de sivilleri bombalayan Yahudi'ye misilleme başlattı

19:55

İsrail Enerji Bakanı, Gazze Şeridi'ne elektrik arzının kapatılmasını emreden kararnameyi imzaladı.

19:34

Hamas'ın İsrail'e başlattığı operasyonun ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Pazar günü Türkiye saati ile 22.00'de toplanacağı açıklandı.

19:02

Dışişleri Bakanlığı: "Bölgede sükunetin bir an önce yeniden tesis edilmesine büyük önem veriyor, sivil can kayıplarını şiddetle kınıyoruz" dedi

18:45

Yahudi uçakları Gazze’de sivilleri bombalıyor. 14 katlı Filistin Kulesi yıkıldı. El Kassam sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail'in Gazze’deki Filistin Kulesi'ni bombalaması sonrasında Tel Aviv'de "dünyayı sarsan bir karşılık" sözü verdi.

17:35

Hamas'a bağlı Kassam Tugayı, Zikim'i ele geçirdi.

16:20

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre işgal rejiminin düzenlediği hava saldırıları sonucunda 198 Filistinli şehit oldu. 1000'in üzerinde yaralı olduğu bildirildi.

İşgal rejimi İsrail ise 40 vatandaşının hayatını kaybettiğini duyurdu. 750'sinin ise yaralı olduğu ifade edildi.

Filistin kanadında ise İsrail'in kaybının çok daha fazla olduğu ifade ediliyor.

16.15

İsrail Savunma Bakanı: “İran bizimle açıkça savaş başlattı ve ağır bir intikam alacağız.”

16.00

Mısırlı arabulucular,  Gazze'ye kara harekatı yapması durumunda, İran destekli Lübnan Hizbullah'ın İsrail'e gireceğini iletti.

14:42

Gazze'den gelen haberlere göre işgal rejimi İsrail, yeni bir hava saldırısı dalgası başlattı.

14.36

İsrail Haaretz gazetesi, güney bölgesi polis teşkilatından son durumla ilgili bilgiler aktardı.

İsrail polisi Hamas savaşçılarıyla çatışmaların günlerce sürebileceğini söylüyor.

13:45

İsrail merkezli Haaretz gazetesinin haberine göre İsrail ordusu, Hamas savaşçılarının güney İsrail'e sızdığı hiçbir noktanın kontrolünü henüz ele geçiremedi.

Gazeteye göre sığınaklara inen siyonist yerleşimcilere hiçbir yardım ulaştırılamadı.

13:15

Hamas'ın El Kassam Tugayları, "El Aksa Tufanı" operasyonu sırasında çok sayıda İsrail askerinin yakalandığını duyurdu.

Sosyal medya hesaplarında İsrailli esirlerin canlı olarak Gazze'ye götürüldüğüne dair videolar paylaştı.

13:00

Yerel basında çıkan haberlere göre acil sağlık hizmetleri şu ana kadar en az 22 İsraillinin öldürüldüğünü söylüyor.

İsrail sağlık bakanlığı 545 kişinin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

11:52

İsrail ordu sözcüsü yaptığı açıklamada, işgal rejiminin güney topraklarında 7 konumda, Filistinli silahlı gruplarla savaştıklarını söyledi.

Siyonist rejim Başbakanı Benyamin Netanyahu, "Savaştayız" dedi. Netanyahu "hiç görmedikleri şekilde bedel ödeteceğiz" diyerek Hamas'ı tehdit etti.

11:50

Siyonist medyadan yapılan açıklamada, en az 200 kişinin yaralı olduğu bunların 24'ünün durumunun ağır seviyede seyrettiği belirtildi. Saldırılarda şimdiye kadar 6 siyonist yerleşimcinin öldüğü ifade edildi.

10:30

Gazze şeridinden haber yapan El Cezire'den Youmna ElSayed, sosyal medya platformlarının İsrail askerlerinin kaçırılıp Gazze'ye rehin alındığı videolarla dolup taştığını söylüyor.

"Sokaklarda Gazze'deki askeri araçların içinde Filistinli gençlerin de mutlu bir şekilde sokaklarda dolaştığını gördük" dedi.

“İsrail'in tüm bunlara tepkisi diğer zamanlardan farklı olacak çünkü daha önce Gazze'den çıkan hiçbir şey bu kadar güçlü olmamıştı. Bu, Gazze tarihinde bir ilk; askerlerin İsrail kasabalarına girmesi, silahlı çatışmalara girmesi" dedi.

Sosyal medyada dolaşan videolar, Filistinli savaşçıların İsrail ordusuna ait araçları Gazze'ye sürdüğünü gösteriyor.

El Cezire'den Ali Hashem, "Sosyal medyada, özellikle de Filistin Telegram kanallarında İsrail askerlerini Gazze'de esir olarak gösteren çok sayıda fotoğraf dolaşıyor" dedi.

10:15

İşgal altındaki Batı Şeria'daki Hamas'ın başkan yardımcısı Salih el Aruri, silaha çağrı yaptı.

Bir açıklamasında, "Hepimiz bu savaşta mücadele etmeliyiz, özellikle de Batı Şeria'daki direniş savaşçıları" dedi.

“Batı Şeria bu savaşta son sözdür ve Batı Şeria'daki tüm yerleşim birimleriyle çatışmaya yol açabilir. Halkımızı Mescid-i Aksa Tufanı'na katılmaya çağırıyoruz."

Filistin İslami Cihad grubu ise "bu savaşın bir parçası" olduğunu söyledi.

Bir sözcü, "Kadrolarımız zafere kadar Hamas'taki kardeşlerinin yanında omuz omuzadır" dedi.

Siyonist medya uzmanları, Hamas’ın saldırısının İsrail için büyük bir sürpriz olduğunu söyledi.

Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Dayf'ın "Ey Lübnan, Irak, Suriye ve Yemen'deki İslami Direnişteki kardeşlerimiz! Bugün sizin direnişinizin Filistin'deki halkın direnişiyle birleştiği gündür" sözleri, işgal rejimine karşı bugüne kadar dile getirilen topyekün direniş denklemini hatırlattı. Siyonist rejimin saldırılarına bağlı olarak denklemin devreye girip girmeyeceği belli olacak.

10:00

Hamas’ın işgal rejimine başlattığı “ Aksa Tufanı” operasyonunun ardından Siyonist rejim kabineyi toplama kararı aldı. Kabinenin saat 10’da toplanacağı ifade edildi.

İsrail acil yardım servisi, Gazze Şeridi'nden İsrail'e yönelik düzenlenen saldırılarda 15 kişinin yaralandığını açıkladı.

Acil yardım servisi, sosyal medya platformu X'ten yapılan açıklamada, yaralılardan ikisinin durumunun ağır, altısının durumunun orta, geri kalan yedisinin ise hafif yaralı olduğu belirtildi.

Saldırılarda şu ana kadar 5 siyonist yerleşimcinin öldüğü çok sayıda yaralanmanın olduğu açıklandı.

İsrail Savunma Bakanı Joav Gallant yedek birliklerin seferber edilmesini onayladı.

Gallant'ın ofisinden yapılan açıklamada, göreve çağrılacak yedek askerlerin sayısının ordunun ihtiyaçlarına bağlı olacağı belirtildi.

Yedioth Ahronoth gazetesine göre İsrail'in orta ve güneyindeki yerel havaalanları ticari ve eğlence amaçlı kullanıma kapatıldı.

Bir raporda, Ben Gurion Havalimanı'nın çalışır durumda kalacağı ve güvenlik talimatlarına ve yönergelerine göre hareket edeceği belirtildi.