Euro-Med İnsan Hakları Gözlemevi, 7 Ekim'den bu yana Gazze'de kaybolan binlerce Filistinlinin araştırılması için acil bir mekanizma kurulması çağrısında bulundu.

Gözlemevi, binlerce kişinin de Gazze'nin yerle bir olmuş binalarının enkazı altında kalmasından, zorla kaybedilmesinden, infaz edilmesinden ya da bilinmeyen toplu mezarlara gömülmüş olmasından endişe ediyor.

İsrail'in binlerce hava saldırısı içeren saldırıları en az 33.545 Filistinlinin şehit olmasına ve 76.094 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Grup yaptığı açıklamada "Sivil savunma ekipleri de dahil olmak üzere bu enkazı kaldırmak için çalışan kişi ve ekiplerin işlerini kolaylaştırmak için İsrail üzerinde kararlı bir uluslararası baskı kurulması gerekmektedir" dedi.

"İsrail ordu güçleri tarafından tutulmakta olan Gazze Şeridi'nden binlerce Filistinli mahkum ve tutuklunun yanı sıra İsrail hapishaneleri ve gözaltı merkezlerinde cinayet, hukuksuz infaz ve zorla kaybedilme mağduru olanların akıbeti hakkında bilgi vermesi için de İsrail'e baskı yapılmalıdır."

İsrail Gazze'de aralarında sağlık görevlileri, gazeteciler ve halkın diğer kesimlerinin de bulunduğu binlerce sivili Hamas üyesi olmakla suçlayarak alıkoydu.

Tutuklular, korkunç işkence ve kötü muamelenin yaygın olduğu, mahkumların ölümüne ve yaralanmalar nedeniyle uzuvlarının kesilmesine yol açtığı söylenen kamplarda ve hapishanelerde tutuluyor.

Hak örgütleri ve diğer bağımsız gözlemcilerin, temel evrensel insan haklarının ihlali anlamına gelen mahkumlara erişimine izin verilmiyor ve kayıplar hakkında açıklama yapamıyorlar.

Bu durum Gazze'deki sayısız Filistinlinin yakınlarının tutuklu mu yoksa ölü mü olduğundan emin olamamasına neden oldu.

Gözlemevi, "bu tutuklu ve mahkumların ölümlerini çevreleyen koşullar henüz İsrail ordusu tarafından kamuoyuna açıklanmadığı gibi, bağımsız soruşturmacılar da bu ölümlerin ayrıntılarını doğrulayamamış ya da belirleyememiştir." açıklamasında bulundu.

İsrail'in yıkıcı kuşatması Gazze'yi, sivil savunma ekiplerinin bombalanan binaların enkazını kazarak ceset ya da yaralıları çıkarmak için ihtiyaç duyduğu temel makine ve uzmanlardan da mahrum bıraktı.

Ebu Ubeyde'den İsrailli esirlerle ilgili açıklama Ebu Ubeyde'den İsrailli esirlerle ilgili açıklama

Euro-Med, "Bu kurbanların cesetleri halen çıkarılmadı, kimlikleri tespit edilmedi, kalıntıları ailelerine teslim edilmedi ve yakınları bilgilendirilmedi." diye ekledi.

Euro-Med sadece kayıp olarak bildirilenleri saydığını ve devam eden saldırılar ve insanların kitlesel olarak yerlerinden edilmeleri nedeniyle gerçek kayıp rakamının daha da yüksek olabileceğini belirtti.