Ölen subayların rütbeleri şu şekilde:

  • 5 albay.
  • 8 yarbay.
  • 43 öncü.
  • 41 yüzbaşı.
  • 11 teğmen.

Bu subayların 60'ı özel birliklerden.

Peki İsrail ordusundaki ölümlerde subayların oranı neden bu kadar yüksek?

2015 yılında eski İsrail Savunma Bakanı ve şimdi Savaş Konseyi üyesi olan Benny Gantz tarafından geliştirilen Gideon stratejisi, İsrail güçlerini daha az insani ama daha etkili hale getirmeyi amaçlıyor.

Katil İsrail ordusunun Gazze'de 'psikolojisi' bozuldu Katil İsrail ordusunun Gazze'de 'psikolojisi' bozuldu

Bundan önce işgal ordusu, ordunun tümen yerine tugay seviyesinde muharebe birliklerinden oluşmasına dayanan bir strateji benimsemişti. Çünkü ordu artık ülkelerin düzenli kuvvetleriyle açık alanlarda savaşma tehdidi kalmadığını düşünerek, gerçek tehdidin silahlı düzensiz gruplar olduğunu düşünüyordu. Savaş grubunun oluşumu tümen seviyesinden tugaya indirildi.

Örneğin 2011'de işgal ordusu piyade, zırhlı, topçu ve istihkam savaş kategorileri arasında bölünmüş 6 tabura dayalı yeni bir piyade kuvvetleri oluşumuna başladı.

Bu yapılanma taburun destek için havacılık veya deniz kuvvetlerinin çağrılmasını talep etmesine olanak tanırken, tugaylar da diğer merkezlerle iletişim kuran komuta ve kontrol merkezleri oluşturuyor.

Bu düzen, sahadaki subayların daha küçük oluşumlara komuta etmesini gerektirir ve bu oluşumun amacı, karar vermek için her zaman merkezi bir komutaya dönmek zorunda kalmadan hızlı hareket etmek ve hızlı kararlar almaktır; bu da askerlere kıyasla subaylar arasındaki ölüm oranındaki artışın bir nedeni olabilir.