İsrail merkezli Haaretz gazetesi için analiz yazan Harel, işgalci İsrail güçlerinin 33 gündür yoğun saldırı altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde karada devam eden çatışmaları ele aldı.

Filistin'i destekleyen A15 Action grubundan "Gazze için sermayeye saldıralım" açıklaması Filistin'i destekleyen A15 Action grubundan "Gazze için sermayeye saldıralım" açıklaması

Gazze’deki çatışmaları yöneten üst düzey askerlerle yaptığı görüşmelere işaret eden Harel, Hamas’ın mevcut askeri performansını göz önüne alarak Gazze’deki durumun "Netanyahu'nun 'olağanüstü başarı' diye çizdiği tablodan daha karmaşık olduğunu" belirtti.

Harel, üst düzey İsrailli askerlerin, Netanyahu ve çevresinin aksine "Hamas’ı ortadan kaldırma ihtimalinden bahsetmediklerini" aktardı.

"Hamas'ın askeri ve örgütsel gücü tamamen yok edilemez"

İsrailli yetkililerin "Hamas’ı bitirme" açıklamalarına işaret eden Harel, "Tıpkı bir ideolojinin yok edilemeyeceği gibi Hamas'ın askeri ve örgütsel gücü de tamamen yok edilemez, parçalanabilir." yorumunu yaptı.

Harel, "Hamas’ın bazı bölgelerde savaşçılarını tünellerde bıraktığı, İsrail ordusuna karşı, küçük ekipler göndererek yakın mesafeden tanksavar saldırısı, tank ve asker taşıyan araçlara patlayıcı yerleştirme gibi saldırılara odaklandığı" değerlendirmesinde bulundu.

Hamas’ın bu şekilde çoğu mensubunu korumaya çalıştığı yorumunu yapan Harel, "Hamas’ın rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin geniş kapsamlı herhangi bir ciddi müzakereyi reddetmesi, Hamas yönetiminin durumu artık kritik olarak görmediği anlamına gelebilir." ifadesini kullandı.

ABD ve İsrail’in Gazze’deki çatışmaların şeklini değiştirmek için çalıştığını kaydeden Harel, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nden çekilerek Gazze’de Hamas’a ait yerlere hassas saldırılar düzenleme yöntemini benimseyeceğini öne sürdü.