Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise Yeni Kaledonya ile ilgili savunma toplantısına başkanlık etmek üzere Normandiya'ya yapmayı planladığı ziyareti iptal etti.

Ayaklanma büyüyor

Yetkililer, Paris'ten gelen anayasal reformlara duyulan öfke sebebiyle üç gün önce başlayan isyanda dört kişinin öldüğünü, yüzlerce kişinin yaralandığını, dükkanların yağmalandığını ve kamu binalarının ateşe verildiğini açıkladı.

Bağımsızlık yanlısı gösteriler olarak başlayan olaylar, 1980'lerden bu yana Fransız Pasifik takımadalarında görülen “en yoğun şiddet olayları” olarak kayıtlara geçti.

Elysse Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Yeni Kaledonya ile ilgili̇ savunma toplantısına başkanlık etmek üzere Normandiya'ya yapmayı planladığı ziyareti iptal ettiği duyuruldu.

Ofisinden yapılan açıklamaya göre Macron, ayaklanmaları görüşmek üzere bir savunma ve ulusal güvenlik konseyi toplantısı düzenledi.

Kaledharita

Sokağa çıkma yasağı

Ağır silahlı güvenlik güçlerinin başkent Noumea'nın dört bir yanına dağılmasına ve gece sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine rağmen, ayaklanmalar dün gece boyunca neredeyse hiç azalmadan devam etti.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, bugün Paris'te yaptığı açıklamada, olaylarda yaklaşık 100 polis ve jandarmanın da aralarında bulunduğu yüzlerce kişinin yaralandığını söyledi.

Gece boyunca bir kişinin vurularak öldürüldüğünü ancak yetkililerin olaya yol açan koşulları henüz tespit edemediğini söyleyen Darmanin, düzinelerce ev ve işyerinin ateşe verildiğini de sözlerine ekledi.

Noumea ve Paita komününde sivil savunma grupları ile isyancılar arasında birkaç kez ateş açıldığı bildirildi.

ABD’nin Gazze’ye kurduğu “işgal limanı” tamamlandı ABD’nin Gazze’ye kurduğu “işgal limanı” tamamlandı

Kamu binaları yağmalandı

Kaled2

Başkentteki sokakların bugün, aralarında bir spor mağazası ve büyük bir beton tırmanma duvarının da bulunduğu yanmış araba ve binaların kabuklarıyla dolu olduğu kaydedildi.

Adalarda Paris'i temsil eden Yüksek Komisyon, “İlk ve orta dereceli okullar da dahil olmak üzere çok sayıda kundaklama ve dükkân, altyapı ve kamu binalarının yağmalanması gerçekleştirildi” açıklamasını yaptı.