Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’a saldırmaya devam etmesi durumunda insani bir felaketin yaşanabileceği ve bunun tüm bölge için sonuçları olacağı konusunda uyardı.

Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığı habere göre, Guterres, dün sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda, “Gazze nüfusunun yarısı şu anda Refah’ta sıkışmış durumda ve gidecek hiçbir yerleri yok. İsrail ordusunun bundan sonra Refah’a odaklanmayı planladığı yönündeki haberler endişe verici. Böyle bir eylem, tarif edilemez bölgesel sonuçlarla birlikte, insani bir kabusu katlanarak artıracaktır” diye yazdı.

Terörist İsrail hükümeti, geçtiğimiz günlerde Mısır sınırındaki Refah şehrine saldırı düzenleneceğini duyurdu.

Kassam Tugayları'ndan roket saldırısı Kassam Tugayları'ndan roket saldırısı

Savaştan önce şehirde yaklaşık 200 bin kişi yaşıyordu. Şimdi ise, Gazze Şeridi’nin diğer bölgelerindeki çatışmalardan kaçan bir milyondan fazla Filistinli burada toplanmış durumda.

Mısır, Refah’taki geniş çaplı bir askeri operasyonun, çaresiz Filistinlilerin Mısır’ın Sina Yarımadası’na akınına yol açmasından korkuyor.

The Times of Israel’in haberine göre, İsrail güçleri dün Refah’a hava saldırıları başlatırken, tanklar da şehrin doğusunu hedef aldı.

ABD hükümeti, Refah’a geniş çaplı bir saldırı başlatmanın sonuçları konusunda uyardı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby dün yaptığı açıklamada, “Şu anda Refah’taki bu insanlara yönelik askeri operasyonlar bir felaket olur ve bu bizim destekleyeceğimiz bir şey değil” dedi.