İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de sürdürdüğü katliam nedeniyle büyük gıda sıkıntısı yaşanıyor.

Körfez ülkeleri, ABD'nin İran'a karşı ülkelerindeki üsleri kullanmasını istemiyor Körfez ülkeleri, ABD'nin İran'a karşı ülkelerindeki üsleri kullanmasını istemiyor

Yağmur sularında insan müdahalesi olmadan yetişen yabani bitkiler bile, Gazze Şeridi’ndeki pazarlarda yiyecek olarak satılmaya başlandı.

Şarku’l Avsat’ın Alemu’l Arabi haber ajansından (AWP) aktardığına göre, bölge sakinleri, tohum ve bakım gerektirmeyen bu bitkileri, ekonomik koşullar kötüleştikçe ailelerine destek olmak amacıyla ücretsiz olarak toplayabildiklerini, ancak daha sonra bu bitkilerin yüksek fiyatla satıldığını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde faaliyet gösteren Dünya Gıda Programı (WFP), güvenli dağıtıma izin veren koşullar oluşana kadar, Gazze Şeridi’nin kuzeyine gıda yardımının askıya alındığını duyurdu ve durumun daha fazla sakini açlık riskine maruz bırakacağı uyarısında bulundu.

WFP’den dün yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nin kuzeyine yardım teslimatının durdurulması kararının kolay bir şekilde alınmadığı ifade edildi.

Açıklamada, “Çünkü bunun, oradaki durumun daha da kötüleşeceği ve daha fazla insanın açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya kalacağı anlamına geldiğini biliyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıca, “WFP, Gazze’deki çaresiz insanlara acilen ulaşma konusunda kararlıdır. Ancak kritik gıda yardımının ulaştırılması için gerekli emniyetin sağlanması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.