Bakanlık, X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı açıklamada, Refah Sınır Kapısı üzerinden Mısır'a geçen vatandaşlara destek sağlamak üzere İngiliz ekiplerin sahada olduğu belirtildi.

İsrail soykırımının iki büyük destekçisi: ABD ve Almanya İsrail soykırımının iki büyük destekçisi: ABD ve Almanya

Açıklamada, "Gazze'ye hayati yardımların girmesine ve daha fazla İngiliz vatandaşının güvenli şekilde çıkış yapmasına imkan verecek şekilde sınır kapısının yeniden açılmasının sağlanması için ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz." ifadesi kullanıldı.

Refah Sınır Kapısı'ndan geçişin, belirli yabancı uyruklu grupların ve ağır yaralıların çıkışına izin vermek üzere kontrollü ve zaman sınırlı sürelerle açık olacağına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mısırlı ve İsrailli yetkililerle Gazze'den ayrılmak isteyen İngiliz vatandaşlarının listesi üzerinde anlaşmaya vardık. Yardım sağlayabilmemiz için listede yer alanların geçidi ne zaman kullanabilecekleri konusunda önceden bilgilendirileceğiz."

Açıklamada, Gazze'den Refah Sınır Kapısı'nı kullanarak Mısır'a geçiş yapan İngiliz vatandaşlarının sayısına ilişkin bilgi paylaşılmadı.