Gazze'den çıkarılan bazı kanser hastalarıyla refakatçilerini Türkiye'ye getiren uçaklar El Ariş Havalimanı'ndan dün 22.00'de kalkmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın eşlik ettiği Gazzeli 27 hasta ve 13 refakatçi tedavi için Türkiye'ye getirildi.

Hastaların sağlık durumunu yolculuk boyunca Türkiye'den getirilen 9 kişilik uzman sağlık personeli takip edildi. Saat 00.21'de Esenboğa Havalimanı'na inen uçaklardaki hastalar, Etlik ve Bilkent Şehir Hastaneleri'nde tedavi altına alınacak.

"27 HASTANIN GETİRİLMESİYLE ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK"

Kassam Tugayları: Direniş kararlılıkla devam ediyor! Kassam Tugayları: Direniş kararlılıkla devam ediyor!

Basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şöyle konuştu:

7 Ekim 2023 tarihinde Gazze'de başlayan insanlık dramıyla ilgili Cumhurbaşkanımız riyasetinde Gazzeli kardeşlerimizin yanında olmaya çalıştık. Bu çabamızı kararlıkla sürdüreceğiz. İlk günden itibaren Mısır, İsrail ve Ürdün bakanlarıyla birçok görüşme gerçekleştirdik. Bakanlığımdan 20 kişiyi fizibilite çalışması yapması için bölgeye gönderdim. 66 tonluk yardımı Gazzeli kardeşlerimizin ihtiyacında kullanılmak üzere Mısır'a ulaştırdık. Gazze Türk Dostluk Hastanesi kullanılamaz hale geldiği için hastaların ülkemize getirilmesi için koordinasyon ekibi oluşturduk. 14 Kasım'da Mısır Sağlık Bakanı ile görüştüm. Gazze'de bulunan kanser hastalarının Refah Sınır Kapısı üzerinden Mısır'a geçmesinde mutabık kaldık. Meslektaşım Gaffar ile görüştük. Hastaneleri ziyaret ederek Gazzeli kardeşlerimize geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. 27 hasta ile 13 refakatçinin Türkiye'ye getirilmesiyle önemli bir adım attık. Mısır'ın gemiyle yardım göndermesine izin verdiği ve hasta transferine izin verdiği ilk ülke Türkiye'dir. Misafirimiz olarak ülkemizde bulunan kardeşlerimizin tedavilerine Ankara'da şehir hastanelerinde devam edecektir. Türkiye her zaman mazlumların yanında olmaya dost ve kardeşlerini yalnız bırakmamaya devam edecektir.