Seyredilmeye değer, gerçek hayattan beyazperdeye uyarlanan beş film seçkisi yaptık.

İlk sıraya efsane yönetmen Martin Scorsese’nin son filmini koyuyoruz:

İrlandalı (Irishman)

Başrollerinde Al Pacino ve Robert de Niro’nun yer aldığı Irishman biyografik-suç filmidir. İrlandalı (Frank Sheeran) rolüne Robert de Niro hayat veriyor. Sheeran, bir mafyanın tetikçisidir. ABD’nin yakın tarihini tanımak açısından da seyredilebilecek bu filmi tavsiye ediyoruz.

12 Yıllık Esaret (12 Years a Slave)

Köle tacirleri tarafından kandırılan siyahî sanatçı Solomon defalarca alınıp-satılır. Özgürlüğünü kazanmaya çalışan müzisyen, hayatını geri kazanmak adına ümitvardır. ABD’nin zâlim geçmişinin resmi çiziliyor bu filmde. İngiliz sinemacı Steve McQueen'in yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu John Ridley’e ait. Bir not: Bu filmde bir sahnede müstehcenlik var, ayrıca Amerikalılara has küfür-argolar bulunuyor.

Bir yönetmen beş film: Coen kardeşler Bir yönetmen beş film: Coen kardeşler

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

John Forbes Nash, burslu olarak Princeton Üniversitesi’ne katılmaya hak kazanır. Nash, zekâsıyla dikkat çeker fakat çevresiyle uyum sağlayamaz. Zekâ küpü genç, akılalmaz bir teoriyi kanıtlamaya çalışırken kurguladığı dünya ile “gerçekleri” ayırt edemez hâle gelir. Nash rolüne Russell Crowe hayat veriyor.

Flash of Genius (Zekâ Parıltısı)

Boş zamanlarında mucitlikle uğraşan Robert, bir gün dünyanın her yerinde kullanılacak olan bir cihaz keşfeder: Cam sileceği. Ancak Detroit otomotiv sektörü bu icadın üzerine yatar! Robert ise her şeyini kaybetmek pahasına, yalnız başına hakkını aramaya başlar.

The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme)

Sadece oğlunun mutluluğunu ve geleceğini düşünen Chris Gardner eşi tarafından terk edilmiş ve minik oğluyla bir başına kalmıştır. Chris, sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çabalarken, ummadık şeyler oluvermeye başlar!