"Ukrayna'nın NATO üyeliği savaş anlamına gelir!" "Ukrayna'nın NATO üyeliği savaş anlamına gelir!"

The National gazetesinin Filistinli kaynaklara dayandırdığı habere göre, Hamas ile Irak hükümeti arasında son bir aydır devam eden görüşmeler sonucunda örgütün liderliğinin Bağdat'a taşınması konusunda prensipte anlaşmaya varıldı. Hamas'ın Bağdat'taki güvenliğinin ise İran tarafından sağlanacağı iddia ediliyor.

Bu haber, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye liderliğindeki üst düzey bir heyetin, son dönemde Gazze Şeridi'nde artan iç gerilimleri görüşmek üzere Irak ve Katar'da bir dizi toplantı gerçekleştirmesiyle aynı döneme denk gelmesi açısından dikkat çekici.

Haniye, Bağdat'taki temaslarında Irak Başbakanı Muhammed Şia es-Sudani ve diğer üst düzey yetkililerle bir araya geldi. Heyet daha sonra Katar'a geçerek burada da Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ve yetkililerle görüştü. Görüşmelerde, Gazze'deki gerilimin düşürülmesi, Filistin içi uzlaşı çabaları ve İsrail ile devam eden çatışmalar ele alındı.

Hamas, bu ayın başlarında Bağdat'ta bir siyasi ofis açmıştı. Örgütün yakın zamanda bir medya ofisi açması da bekleniyor.

Hamas'ın olası taşınma kararı, örgütün bölgedeki siyasi dengeleri üzerinde önemli etkilere yol açabilir. Bu durum, ABD ve İsrail'in tepkisini çekme potansiyeline sahip. Diğer yandan, İran'ın bölgedeki etkisini artırabileceği yorumları da yapılıyor.