Kabine toplanacak

Siyonist kaynaklar, Netanyahu'nun bu akşam (perşembe) Hamas'ın Gazze Şeridi'nde olası bir ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini görüşmek üzere güvenlik kabinesini toplayacağını söyledi

Netanyahu'nun ofisinden “özel” bir kaynak Hamas'ın İsrail'in son belgesine ‘temel konuları etkilemeden’ değişiklik önerilerini sunduğunu açıkladı. Lübnan'da yayın yapan Al Mayadeen TV'ye açıklama yapan kaynak, Hamas'ın kalıcı ateşkes, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesi ve yerinden edilmiş insanların evlerine dönmesi konularındaki pozisyonunu koruduğunu ifade etti. Kaynağa göre hareket ayrıca, İsrail’in, Philadelphia Koridoru’ndan (Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınır boyunca yer alan, 14 kilometre uzunluğunda ve 100 metre genişliğindeki alan) ve Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah Sınır Kapısı’ndan çekilme konusunda ısrar etti. Kaynak, Hamas'ın müebbet hapis cezasına çarptırılanların serbest bırakılmasını ‘veto’ etmeme tutumunda ısrar ettiğine dikkat çekti. Ayrıca, hareketin ‘Gazze Şeridi'nde kalıcı bir ateşkes sağlanana kadar müzakerelerin devam etmesini sağlamak amacıyla 8’inci ve 14’üncü maddelerin ele alınmasında esneklik gösterdiğini’ belirtti.

“Esir anlaşmasına her zamankinden daha yakınız”

The Times of Israel gazetesinde de yer alan haberde, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun kurmaylarıyla Hamas'ın yanıtına ilişkin ön değerlendirmede bulunacağı belirtildi.

Kurmaylarıyla yapacağı bu görüşmenin ardından Netanyahu'nun Güvenlik Kabinesi'ni toplayacağı kaydedildi. Güvenlik Kabinesi toplantısında da Hamas'ın yanıtının ele alınacağı ifade edildi.

İsrail asker bulamayınca rotayı Ultra Ortodokslara çevirdi İsrail asker bulamayınca rotayı Ultra Ortodokslara çevirdi

Haberde ayrıca Netanyahu'nun ABD Başkanı Joe Biden ile bugün telefonda görüşmesinin beklendiği aktarıldı. Netanyahu ile Biden arasında yapılması planlan telefon görüşmesinin Hamas'ın yanıtının ardından gelmesine dikkati çekildi.

İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad'dan yapılan yazılı açıklamada, esir takası müzakerelerinde arabuluculuk yapan tarafların, Hamas'ın ateşkes teklifine verdiği yanıtı İsrailli müzakere ekibine ilettiği duyurulmuştu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın da esir yakınlarıyla yaptığı görüşmede, Tel Aviv yönetiminin Gazze Şeridi'ndeki Filistinli gruplarla esir takası anlaşmasına "her zamankinden daha yakın olduğunu" söylediği aktarılmıştı.

Hamas'tan açıklama

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Siyasi Büro üyesi Hüsam Badran, esir takası ve ateşkes teklifine karşı siyonist rejime, arabulucu ülkeler aracılığıyla yanıt verdiğini doğruladı.

Hüsam Badran, "Savaşı durdurmak için anlaşmaya varmak için elimizden geleni yapıyoruz ve arabulucu ülkelerle sürekli temas halindeyiz." dedi.

Badran, Filistin halkına yönelik saldırganlığın durdurulması amacıyla arabulucu ülkelerle düşünce ve fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Öte yandan direnişten ağır darbeler alan işgal rejimi, yaşadığı hezimetten dolayı prestijini korumak için ABD'nin esir takası için Hamas'a daha çok baskı uygulamasını istiyor.

Hamas, dün yaptığı açıklamada, Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin son saatlerde Katar ve Mısır'daki arabulucularla, Gazze Şeridi'nde devam eden İsrail saldırganlığını sona erdirecek bir anlaşmaya varmak amacıyla hareketin müzakere ettiği fikirlerle ilgili temaslarda bulunduğunu ve devam eden müzakerelerin içeriğiyle olumlu bir şekilde ilgilendiğini de vurgulamıştı.