Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) başkanlık seçimleri yaklaşırken, Başkan Joe Biden'ın yaşıyla bağlantılı endişeler nedeniyle adaylıktan çekilmesine yönelik tartışmalar sürüyor.

Biden'ın yarıştan çekilmesi halinde Demoratların adayının kim olacağı sorusu kısık sesle dillendirilirken, şu ana kadar ortaya atılan az sayıda alternatiften biri de ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris.

Biden'ın seçim kampanyası, Beyaz Saray ve Demokratik Ulusal Komite'den konuyla ilgili güncel tartışmalara vakıf yedi üst düzey kaynak, Harris'in, Biden'ın yerine geçebilecek en güçlü aday olarak öne çıktığını belirtiyor.

Kasım ayında yapılacak 60. başkanlık seçimleri öncesinde Biden, eski başkan Donald Trump ile CNN canlı yayınında kozlarını paylaştı.

Yayın sırasında Trump'a karşı üstünlük sağlayamayan Biden, zayıf performansının ardından yaşına ilişkin endişeler nedeniyle yarıştan çekilmesi yönünde çağrılarla karşı karşıya kaldı.

Önde gelen Demokratların bir kısmı, Harris dışında, popüler kabine üyeleri olan Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, Michigan Valisi Gretchen Whitmer ve Pennsylvania Valisi Josh Shapiro gibi Demokrat yöneticileri alternatif olarak öne sürdü.

Adı açıklanmayan üst düzey kaynaklar ide Harris'i göz ardı etmenin neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

Kaynaklara göre, Demokratların adayı olarak belirlenmesi halinde Harris, Biden kampanyasının topladığı parayı devralacak ve kampanya altyapısını miras alacak.

Kaynaklar ayrıca, tüm alternatifler arasında en yüksek tanınırlığın Harris'e ait olduğunun altını çizerek, "ciddi şekilde aday olarak düşünülebilecek Demokratlar arasında en yüksek anket sonuçlarına" sahip olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz Salı günü yayımlanan bir Reuters/Ipsos anketinde, Harris, yüzde 42 ile Trump'ın bir puan gerisinde yer alıyordu. Yüzde 43 ile, bu fark, anketin yüzde 3,5 puanlık hata payı içinde olup, istatistiksel olarak Biden'ınkine eşit güçlü bir sonuç gösteriyordu.

Harris'in ulusal ofis için zaten incelenmiş ve Cumhuriyetçilerin yoğun incelemelerine tabi tutulmuş durumda olduğu da vurgulandı.

Biden'ın 2020 zaferinde kilit rol oynayan ABD Temsilcisi Jim Clyburn da Biden adaylıktan çekilirse Demokrat aday olarak Harris'i destekleyeceğini söyledi.

2008 ve 2016'da Hillary Clinton'ın kampanyasında görev alan Kaliforniyalı Demokrat stratejist Michael Trujillo, "Başkan Yardımcısı karşısında adaylık kazanmak neredeyse imkansız," dedi.

Öte yandan, Biden'ın adaylıktan çekilmesine herkes sıcak bakmıyor.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Salı günü canlı yayına ilişkin yaptığı açıklamada, Biden'ın sadece "kötü bir gece" geçirdiğini ve Biden kampanyasının devam edeceğini söyledi.

Harris'in yardımcıları ise Biden ve Harris'i içermeyen bir Demokrat adaya ilişkin konuşmayı reddederek, "Başkan Yardımcısı Harris, Başkan Joe Biden ile ikinci dönem hizmet etmeyi sabırsızlıkla bekliyor," dediler.

Biden'ın kampanyası, eyalet ön seçimlerinden sonra 3.894 delege topladı, geriye sadece birkaç düzine "kararsız" delege kaldı. Bu delegelerin, Demokratların adaylık kongresinden önce bu ay yapılacak sanal bir toplantıda Biden'ı resmen aday göstermesi bekleniyor.

"Delegelerin hepsi sadece Joe Biden delegesi değil, aynı zamanda Kamala Harris delegesi," diyen Trujillo, sözlerini şöyle sürdürdü: "İlk günden itibaren 50 eyalette önemli bir delege ve destek olacak."

Trump: Biden 'yaşlı ve perişan', Harris ise 'zavallı'

ABD'de kasımda yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olan Donald Trump, canlı yayın tartışmasındaki performansını eleştirdiği, 'yaşlı ve perişan' olarak nitelendirdiği rakibi Başkan Joe Biden'ın 'yarıştan çekileceğini' öne sürdü ve "Biden yarışı bırakıyor, bu da geriye Kamala'nın kaldığı anlamına geliyor" dedi. 

Biden'ın seçimlerden çekilmesi ve yerini yardımcısı Kamala Harris'in alması ihtimalini de değerlendiren Trump, Harris'in daha iyi bir aday olacağını savunmasına rağmen 'zavallı' olduğunu söyledi. Trump'un bu açıklamaları, golf sahasında yanındaki kişiyle yaptığı konuşmanın sosyal medyada yayılmasıyla ortaya çıktı.

Kamala Harris: Biden ikinci dönem için aday olmayı planlıyor

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Başkan Joe Biden’ın 2024’te yapılması planlanan başkanlık seçimlerinde ikinci dönem için aday olma niyetiyle ilgili son yaptığı açıklamadan geri adım attı ve bu konuda yeni bir belirsizlik durumu yarattı.

Trump'ın mitinginde ateş açıldı Trump'ın mitinginde ateş açıldı

DPA’nın haberine göre, Harris dün Kaliforniya’ya gitmeye hazırlanırken Los Angeles Times gazetesine verdiği demeçte, Biden’ın başkan adayı olmaya karar vermesi halinde birlikte çalışacaklarını söyledi.

Ancak Harris, geçtiğimiz Pazartesi günü CNN’e verdiği röportajda, Biden’ın aday olmayacağı yönündeki spekülasyonlarla ilgili bir soruya yanıt olarak, “Joe Biden yeniden seçilmek için aday olacak ve ben de onun yanında olacağım” ifadelerini kullanmıştı.

Bu iki açıklama, Biden’ın 2020 seçimlerinden bu yana spekülasyonlara konu olan ikinci dönem başkan olma niyeti hakkında soru işaretleri yarattı. 79 yaşındaki Biden, ABD tarihinin en yaşlı başkan oldu.

Beyaz Saray’a üst düzey bir Demokrat, Harris’in dünkü yorumlarının, Biden’ın ikinci dönem seçilme konusundaki düşüncesinin değiştiğine dair bir gösterge olmadığını söyledi.

Biden ve diğer Beyaz Saray yetkilileri, başkanın 2024 seçimlerine aday olmayı umduğunu birkaç kez açıkladı.