Hollanda temyiz mahkemesi, Hollanda hükümetinin yedi gün içinde İsrail'e yapılacak tüm F-35 savaş uçağı parçaları ihracatını engellemesine karar verdi.

Üçüncü Dünya Savaşı’nın imkânsız olduğunu düşünüyorsanız, bunları mutlaka okuyun Üçüncü Dünya Savaşı’nın imkânsız olduğunu düşünüyorsanız, bunları mutlaka okuyun

Söz konusu mahkeme kararında, "İhraç edilen parçaların İsrail'e satılması konusunda açık bir risk olduğu inkâr edilemez" denilirken, "F-35 parçaları uluslararası hukukun ciddi ihlallerinde kullanılıyor" denildi. Öte yandan mahkeme daha önce, insan hakları örgütlerinin, İsrail'e F-35 savaş uçağı parçalarının ihracatının durdurulması talebini "ilgili menfaatleri gözettiği ve söz konusu karara makul bir şekilde ulaştığı" gerekçesiyle reddetmişti.

Hollanda temyiz mahkemesi, "Hollanda'nın, daha önce tesis edilen lisans kapsamında İsrail'e F-35 parçası satışını durdurmak zorunda olmadığını" ifade etmişti.

Ateşkes çağrısı

Öte yandan dün düzenlenen saldırıya ilişkin açıklama yapan Hollanda Dışişleri Bakanı Hanke Bruins Slot, "Refah'taki durumun çok endişe verici olduğuna dikkati çekerek, "Gazze'deki birçok sivil güneye kaçtı. Bu kadar yoğun nüfuslu bir alanda, büyük ölçekli askeri operasyonların çok sayıda sivil kaybında ve daha büyük bir insani faciaya açacağını görmemek zor. Bu meşrulaştırılamaz." ifadelerini kullanmıştı.