02:30

Türkiye’ye ait AKINCI İHA, İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin kaza yerini tespit etti. 

Kurtarma ekipleri, kaza yerine ulaştı. 

23:15

İran Kızılayı, helikopterin düştüğü alana ulaşmanın 3 saat süreceğini açıkladı.

İran Doğu Azerbaycan Devrim Muhafızları Komutanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve heyetini taşırken kazaya uğrayan helikopterin yerinin tespit edildiğini bildirdi.

22:43

Düşen Helikopterde bulunan Tebriz İmamı Ali Haşim ile iletişim kuruldu. Haşim, ambulansların sesini duyduğunu söyledi.

22:30

Arama çalışmalarından son görüntüler

22:15

Suudi Arabistan ve Katar'dan açıklama 

Suudi Arabistan ve Katar, helikopteri arama çalışmaları konusunda İran’a yardım teklif etti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Krallığın bu zor koşullarda kardeş İran’ın yanında olduğunu ve İranlı kurumların ihtiyaç duyduğu her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu teyit ediyoruz" denildi. Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, yaptığı açıklamada, Katar’ın İran’a Reisi ve Abdullahiyan’ın içinde bulunduğu helikopteri bulmaya yönelik çalışmalara her türlü desteği vermeyi teklif etti.

21:33

AFAD'dan açıklama

AFAD: İran, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ülkemizden gece görüşlü arama kurtarma helikopteri talep etmiştir. Van ve Erzurum AFAD il müdürlüklerimizden 32 dağcı arama kurtarma personeli ile 6 araç bölgeye intikal etmek üzere yola çıkmıştır. Ayrıca Ankara, Diyarbakır ve Konya’dan 15'er kişilik dağcı arama kurtarma personelimiz teyakkuz halindedir."

21:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İran Cumhurbaşkanı, kardeşim Sayın İbrahim Reisi ve heyetinin bir helikopter kazası geçirmiş olması bizleri derinden üzmüştür. Türkiye Cumhuriyeti olarak İran makamlarıyla tam irtibat ve koordinasyon halinde hadiseyi yakından takip ettiğimizi ve gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum." dedi.

21:10

Ölüm haberi kutlanıyor

İran'ın başkenti Tahran'da Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin olası ölüm haberi kutlanıyor.

21:00

İran İcra İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısından açıklama

İran İcra İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı: Başkanın helikopterindeki bir yolcu ve bir mürettebat üyesiyle temas kuruldu. Cumhurbaşkanının uçağını arıyoruz, iyi haberin yakın zamanda halka ulaşmasını umuyorum.

20:30

Dışişleri Bakanlığı: Gelişmeleri üzüntüyle takip ediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bazı yetkilileri taşıyan helikopterin kazaya uğramasına ilişkin "Arama kurtarma faaliyetlerine her türlü desteğin sağlanması için harekete geçilmiştir." açıklamasında bulundu.

20:00

AB: İran'ın talebi üzerine Copernicus'u aktive ettik

Avrupa Birliği (AB), İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkilileri taşıyan helikopterin kazaya uğraması nedeniyle İran'ın talebi üzerine hızlı müdahale uydu haritalama hizmetini etkinleştirdiğini bildirdi.

17:00

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter kaza yaptı

İran devlet televizyonu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin içinde bulunduğu konvoydaki helikopterlerden birinin kaza geçirdiğini duyurdu. Aynı helikopterde, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da bulunduğu ileri sürüldü. 

Konvoyda 3 helikopterin bulunduğu, bazı bakan yetkilileri taşıyan 2 helikopterin güvenli bir şekilde varış noktalarına ulaştığı aktarıldı. 

Aktarılana göre yardım ekipleri kazanın yaşandığı başkent Tahran'ın yaklaşık 600 kilometre kuzeybatısındaki Culfa kenti yakınlarına ulaşmaya çalışıyor.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir baraj açılışında bir araya gelmişti. Görüşmenin ardından dönüş yolunda Reisi'yi taşıyan helikopter Doğu Azerbaycan eyaletine zorunlu iniş gerçekleştirdi.

Xq4 Bddiqmk Y Q Twx27Nf Tw

Terörist İsrail'in alıkoyduğu gazeteci, Filistinlilerin maruz kaldığı işkenceyi anlattı Terörist İsrail'in alıkoyduğu gazeteci, Filistinlilerin maruz kaldığı işkenceyi anlattı

Yoğun sis ve aşırı rüzgarın neden olduğu zor hava koşulları nedeniyle gerçekleştirilen zorunlu inişin sert bir iniş olduğu aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Reisi'nin kara yolu ile Tebriz'e hareket ettiği ve Reisi'nin durumunun iyi olduğu öne sürüldü. 

Devlet televizyonu olayla ilgili daha fazla ayrıntı vermedi.