CENTCOM Komutanı İsrail'de CENTCOM Komutanı İsrail'de

Filistin Haber Ajansı Wafa, bugün çok sayıda işgalci Yahudilerin İsrail polisinin ‘sıkı koruması’ altında Mescid-i Aksa’ya baskın yaptığını bildirdi.

Wafa’da yer alan haberde, işgalcilerin Mescid-i Aksa’nın avlularında provokatif hareketlerde bulunduğu ve Talmud ritüelleri gerçekleştirdiği ifade edildi.

Haberde, söz konusu yerleşimci gruplarının cuma ve cumartesi hariç her gün Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediği de belirtildi.

Öte yandan, Filistin Mahkumlar ve Eski Mahkumlar Komisyonu ile Filistin Mahkumlar Kulübü, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nde savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da yaklaşık 7 bin 490 kişiyi gözaltına aldığını bildirdi.

Wafa’da yer alan habere göre, Filistin Mahkumlar ve Eski Mahkumlar Komisyonu’nun açıklamasında, “İsrail ordusu, vatandaşların evlerinin yıkılması, para ve telefonlarına el konulmasının yanı sıra mahkumlar ve ailelerine yönelik dayak ve tehditleri, yaygın baskınlar ve işkenceleri gerçekleştirmeye devam ediyor” denildi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre açıklamada, evler ve askeri kontrol noktalarındaki insanların, gözaltına alınmak üzere baskı altında teslim olmaya zorlandıkları ifade edildi.