İzzeddin Kassam Tugayları çok yönlü "Aksa Tufanı" adlı operasyon başlattı. Filistin Savaşçıları İsrail'in güneyindeki bütün şehirlere girdi. 21 bölgeden #İsrail'e giren mücahitler kara, deniz ve havadan taarruzda bulunuyor.

Hamas ilk aşamada 5 bin roket ve havan fırlatttı.

Biri Tuğgeneral çok sayıda İsrail askeri öldü. Sayının 100'e yaklaştığı söyleniyor ve birçok esir alındı. 

İsrail garnizonları dağıtıldı. Tanklara ve askeri araçlara el konuldu. İsrail hava üslerini boşaltıyor ve Yahudi halkı kaçıyor.

İsrail güney sınırında kontrolü kaybetti. Bugün saat 12:00'de resmen savaş ilan edecek. 

İnanılmaz gelişmeler oluyor, inanılmaz görüntüler geliyor. 

Artık Gazze'den Tel Aviv'e, Beyrut'tan İdlib'e kadar her yer savaş alanı. Çok ciddi, yepyeni bir durum bu. Herkes hesabını yeniden yapsın. Mutlaka ama mutlaka!

Aksa Tufanı operasyonunu başlattık

Dayf, İzzeddin Kassam Tugaylarının İsrail'e yönelik başlattığı saldırıya ilişkin yüzünün görülmediği bir videoda konuştu.

Filistin halkının yeniden devrim yaptığını ve bir devlet kurma projesine geri döndüğünü ifade eden Dayf, "İsrail'in ihlallerine karşı bir çizgi çekme kararı aldık, İsrail'e karşı Aksa Tufanı operasyonunu başlattık." dedi.

Aksa Tufanı'nın ilk aşamasında İsrail yönüne 5 bin kadar roket ve havan fırlattıklarını açıklayan Dayf, İsrail ile güvenlik koordinasyonunun sona erdiğini belirtti.

Dayf, Aksa Tufanı'nın İsrail'in düşündüğü ve beklediğinden çok daha büyük olacağını belirterek İslam ve Arap dünyasını İsrail'in işgalini silmek için birleşme, "elinde tüfeği olan herkese bunu çıkarma çağrısı" yaptı.

Aksa Tufanı operasyonuna katılamayanlardan dayanışmayı desteklemesini talep eden Dayf, yayınladıkları talimatların ve açıklamaların takip edilmesini istedi.

Dayf, ilk aşamada İsrail'in askeri bölgeleri ve hava üstlerini hedef aldıklarını dile getirerek, İsrail yönüne roket atmaya devam edeceklerini kaydetti.

İsrail'de onlarca kişi geberdi

İsrail Kanal 12 televizyonunun haberine göre, Gazze'den atılan roketler nedeniyle İsrail'de onlarca kişi hayatını kaybetti.

Haaretz gazetesi de İsrail genelinde roket saldırısı sonucu yaralananların sayısının 100'ü geçtiğini bildirdi.

Hayatını kaybedenlerin kimlikleri ve nerede olduklarına ilişkin bilgi paylaşılmadı.

İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığını duyurdu

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, roketlerin fırlatıldığı Gazze'deki hedeflere doğru saldırı başlattı.

Batı Şeria'da 60 Filistinliyi gözaltına alındı! Batı Şeria'da 60 Filistinliyi gözaltına alındı!

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu'nun (KAN) haberine göre, Savunma Bakanı Yoav Gallant, yedek askerleri göreve çağıran kararnameyi imzaladı.

Gazze Şeridi'nden çıkan silahlı gruplar Sderot'ta polis merkezini ele geçirdi

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, Gazze'den İsrail bölgelerine sızan silahlı grup, Sderot kentinde bir polis merkezini ele geçirdi. İsrail ordusunun silahlı gruplarla çatışmaya girdiği ve yaralılar olduğu bildirildi. İsrail ordusu, Sderot kentinin girişinde yolları kapattı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze Şeridi etrafında 80 kilometre yarıçapındaki bölgeyi askeri alan ilan etti.

İsrail'deki Kanal12 televizyonunun haberine göre, Gazze'den 4 ayrı Filistinli silahlı grup çevredeki yerleşim yerlerine girdi.

Sosyal medyada, Gazze'den İsrail bölgelerine sızan silahlı grupların yerleşim alanlarında çatışmaya girdiği, yaralı İsraillilerin olduğuna ilişkin görüntüler paylaşıldı.

İsrail tankının imha edildiği ve içindeki askerlerin esir alındığı öne sürüldü

Filistin'den sosyal medya hesaplarında, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırına yakın bir bölgede vurulmuş bir tankın yandığı görüntüler paylaşıldı.

Görüntülerde konuşan Filistinli, tanktaki İsrail askerlerinin İzzeddin el-Kassam güçleri tarafından esir alındığını söyledi.

Sosyal medyada ayrıca Kassam'a bağlı silahlı kişilerin İsrail'e ait askeri bir aracı Gazze içinde sürdüğü görüntüler de yer aldı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberinde, Gazze'den İsrail bölgelerine sızan silahlı bir grubun, Sderot kentinde bir polis merkezini ele geçirdiği, İsrail ordusunun silahlı gruplarla çatışmaya girdiği ve yaralılar olduğu bildirilmişti.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog: "İsrail zor bir zamandan geçiyor"

Öteyandan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İsrail zor bir zamandan geçiyor." ifadesini kullanarak İsraillilere ordu güçlerinin talimatlarını dinleme, karşılıklı güven ve sükunet gösterme çağrısında bulundu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı da X sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Hamas'ın sızma operasyonuyla bir saldırı altında oldukları ve kendilerini korumak için her şeyi yapacakları" ifade edildi.

İsrail Başbakanlığı da yerel saatle 13.00'te Tel Aviv'de güvenlik kabinesinin toplanacağını duyurdu.

Uyarı siren sesleri çalıyor

Gazze'den atılan roketler nedeniyle Kudüs'te saldırı uyarı sirenleri çaldı. İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe'den ateşlenen füzeler nedeniyle Kudüs semalarında patlama sesleri duyuldu.

İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla abluka altındaki Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığını duyurdu.

Kudüs'e giriş çıkışlar kapatıldı

İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'dan Doğu Kudüs'e giriş çıkışları kapattığı bildirildi. Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail, Batı Şeria'dan Doğu Kudüs'e tüm asker kontrollü geçiş noktalarını kapattı.

"Çok konuşmayacağız!"

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde: "Çok konuşmayacağız. Açıklama da yapmayacağız. Düşman, pişmanlıktan parmaklarını ısıracak."

Hamas'ın Gazze Şeridi yakınlarındaki İsrail Askeri Üssünü ele geçirmesinin ardından bir Merkava Mark IV Ana Muharebe Tankı ve en az 1 Namer ZPT ele geçirdiği bildirildi.

Kassam Tugayları, İşgalciYahudi ordusuna ait bir karargahı ele geçirdi.

Çatışmaların yaşandığı noktalarda istilacı Yahudi halkı kaçıyor.

Kudüs'teki camiler işgalci İsrail'e karşı cihad çağrısı yapmaya başladı.

Hamas’a bağlı gruplar 7 yerleşim yerini kontrol altına aldı.

Fox News'in dış haberler muhabiri Trey Yingst, "Bazı şeyleri henüz rapor edemiyoruz. Ama durum çok kötü." "Şu anda güney İsrail'de kıyamet sahneleri var." dedi.

Heniye, ayağa kalkmaya davet etti

Hamas lideri İsmail Heniye, "Milletimizi ve dünyanın tüm özgür insanlarını ayağa kalkmaya ve savaşımıza katılmaya davet ediyoruz." dedi.

Bin roket fırlatıldı

Sabahtan bu yana Gazze'den İsrail'e 1000 roket fırlatıldı.

Yedek askerler orduya çağrıldı

İsrail'de yedek askerler orduya çağırıldı.

"Hamas hata yaptı"

İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, "Bu sabah Hamas büyük bir hata yaptı ve İsrail Devleti'ne karşı savaş başlattı. İsrail askerleri, düşmanın tüm nüfuz noktalarında düşmanla çatışıyor." dedi.

35 işgalci Yahudi rehin alındı

Hamas yaklaşık 35 İsrail askerini rehin aldı.

İsrail Savunma Bakanlığı

İsrail Savunma Bakanlığı; Operasyon kapsamında karadan girişin de mümkün olduğunu, on binlerce rezervin harekete geçirilmesinin beklendiğini belirtti.

İsrail Güvenlik Kabinesi toplandı

İsrail Güvenlik Kabinesi toplandı. Kabine sonrasında savaş ilan edilmesi bekleniyor.

"İşte geldik, ortada yoksunuz"

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde: "İsrail, başına ne geldiğini ve ileride neler olacağını anladığında şoka girecek. 'Müslümanlar nerede diyordunuz?' İşte geldik ve ortada yoksunuz."

Gazze hududu genişliyor

Filistinli mücahidler, Gazze hududunu genişletiyor. Netivot ve Pe'eri bölgeleri fethedildi.

Son durum haritası:

Rehine görüşmeleri başladı

El Arabiya: "İsrail ve Filistinli grupların temsilcileri, Filistinlilerin Gazze Şeridi yakınlarındaki İsrail topraklarına düzenlediği operasyonda alınan rehinelerin akıbeti konusunda görüşmelere başladı."

İşgalci Yahudiler ağlıyor

İsrail Türkiye'de sosyal medya hesabı, "İsrail bugün büyük şehirlerine 2000'den fazla roketin ateşlendiği, Hamaslı teröristlerin uzun süredir planladıkları hain bir saldırı ile İsrail'in güneyindeki topluluklara sızarak Şabat ibadetine giden ailelere ateş açtığı zor bir sabaha uyandı." dedi.