İsrail güçlerinin varlığını sürdürdüğü iki bölge, Gazze Şeridi'nin kuzeyinden Gazze Şehri'ne doğru uzanan al-Tawam bölgesi ve al-Makousi Kuleleri. Al Mayadeen'e konuşan kaynak, bu bölgenin İsrail işgal güçleri için önemli bir ikmal ve geri çekilme yolu olduğunu söyledi.

Kaynak ayrıca işgal güçlerinin Gazze Şehri ile Gazze Şeridi'nin merkezi arasındaki 10. Sokak'tan çekilmediğini de açıkladı.

Direniş savaşçıları, kuzey ve Gazze eksenlerinde İsrail işgal güçleriyle sürekli çatışarak İsrail işgal güçlerinin güvenli pozisyonlar kurmasını engelledi ve onları "Netzarim" e doğru çekilmeye zorladı.

Kaynak, Gazze Şeridi'nin merkezindeki el-Bureyc, el-Nuseyrat, el-Magazi, el-Mughraqa ve Cuhr al-Dik bölgelerinin, İsrail'in yoğun topçu bombardımanıyla eşzamanlı olarak ılımlı çatışmalara tanık olduğuna dikkat çekti. Kaynak ayrıca Han Yunus'un özellikle İsrail ilerleyişinin geciktiği merkezinde en şiddetli çatışmaların yaşandığını söyledi.

Han Yunus'un doğusunda, işgal altındaki topraklarla ayrım duvarının yakınında, Huzaa, Absan ve Beni Suheyla kasabalarında, işgal güçleri Direniş'in operasyonları nedeniyle herhangi bir ilerleme kaydedemedi.

Refah'ın en güney bölgesinde "aralıklı hava bombardımanı, kara saldırısı yok ve hava saldırıları düşük yoğunlukta da olsa sektör genelinde devam ediyor."

İsrail 7 Ekim'den bu yana 7 bin 210 Filistinliyi hapsetti İsrail 7 Ekim'den bu yana 7 bin 210 Filistinliyi hapsetti

El Kassam savaşçıları üsse rapor verdi

Cephe hattından dönen El Kassam savaşçıları Han Yunus, Huzaa ve Beni Suheyla'da İsrail işgal güçlerine karşı birçok başarılı operasyon gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Han Yunus şehrinin doğusundaki Beni Suheyla'da El Kassam savaşçıları sekiz askerden oluşan bir İsrail piyade birliğini yakın mesafeden etkisiz hale getirdi. Aynı bölgede bir başka Direniş birliği de bir El Kassam savaşçısının mevzilendiği bir binaya giren bir İsrail askerini sırtından vurarak öldürdü.

Huzaa'da El Kassam savaşçıları Huzaa'daki bir binada konuşlanmış bir İsrail gücüne yönelik anti-personel el yapımı patlayıcı düzeneği patlattı.

Savaşçılar ayrıca Gazze Şeridi'nin merkezinde İsrail zırhlı kuvvetleriyle çatışmaya girdi ve El Kassam birlikleri yerel üretim Shawaz patlayıcı delici (EFP) ile bir İsrail Merkava tankını hedef aldı ve tankın tamamen imha edildiğini doğruladı.

Cepheden dönen diğer birlikler de Cuma günü başarılı operasyonlar gerçekleştirdiklerini teyit etti; bunlar arasında dokuz askerden oluşan bir İsrail birliğinin Beni Suhaila'da kuşatıldığı ve çatışmaya girdiği hassas bir pusu da vardı. İsrail ordusuna ait bir kurtarma helikopteri yaralıları taşımak üzere olay yerine ulaştığında, kuvvet mensupları ya ölmüş ya da yaralanmıştı.